Access Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir? | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
7509
post-template-default,single,single-post,postid-7509,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Access Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Access Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Access Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Teknolojik gelişmelerin doğal bir yansıması olarak güvenlik sistemlerinin önemli bir gelişme göstermesine katkı sunmuştur. Bu alanda Access geçiş kontrol sistemleri önemli bir görevi icra etmektedir. Kişisel ya da toplu kullanıma açık olan umumi alanların kontrolünü kolaylıkla sağlamakta olan sistemlere, geçiş kontrol sistemler adı verilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere sistemler belirli bir alana yönelen giriş ve çıkış taleplerinin teknik yazılımlarla kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Sistemin çalışması için kurulmuş olan temel prensip ise şu şekildedir. Buna göre, parmak izi, retina ya da kart yardımıyla sisteme gösterilen verinin, sistem veri tabanı ile uyumlu olup olmamasına göre talebe anlık olarak cevap vermektedir. Bu nedenle yetkisi ve izni olmayan kimselerin girişi, Access geçiş kontrol sistemleri sayesinde önemli oranda kısıtlanabilmektedir.

Sistemi meydana getiren farklı sistem parçaları bulunmaktadır. Buna göre sistem:

  • Giriş Kontrol Paneli, (Sistemin yönetim ve karar mekanizmasını oluşturan en önemli aparatı olarak kabul edilmektedir.)
  • Yedek batarya, güç bağlantı kablosu, ana kart, giriş portu ve diğer unsurlar şeklinde meydana getirilmiş olan başarılı bir sistemdir.

Sistemde ihtiyaçlarınıza uygun olarak yazılımı genişletebilirsiniz. Ek talepler ve ayarlamaları sistemle uyumlu hale getirebilirsiniz. Örneğin panel 4 kapıyı giriş ve çıkışta kontrol için kurulmuş ise ve zamanla kapı sayısında artış ya da azalış meydana gelmiş ise, son duruma uygun güncellemeleri sistemde yapmanız mümkündür. Access geçiş kontrol sistemleri bu ve benzeri özellikleri sayesinde kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Access Geçiş Kontrol Sistemi Kullanım Amacı Nedir?

Sistemlerin güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesinin yanı sıra diğer önemli katkıları da bulunmaktadır. Buna göre geçiş sistemleri sayesinde personelin girmeye yetkili olduğu alanlar belirlenebilir. İstenmeyen kişilerin istenmeyen yerlerde bulunması sistem sayesinde sınırlandırılabilmektedir.

Personelin işe geliş ve gidiş saatlerinin belirlenmesi sayesinde maaş bordrolarının hazırlanması esnasında da büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Turnike geçiş sistemleri personel geçişinin sağlanabilmesi için, Access Kontrol kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kişisel kimlik kartı olarak da kullanılabilen bu kartların arka kısımlarına genellikle küçük çip yerleştirilmektedir. Kartların Access geçiş kontrol sistemleri üzerinde okutulmasının ardından sistem saliseler içerisinde veri tabanını kontrol ederek işleme onay ya da ret vermektedir. Kırmızı renk ile uyarı sesi olumsuzluğu temsil eder. Yeşil renk ile onay sesi ise geçişin onaylanması anlamına gelmektedir.

Sistem çok sayıda farklı bileşeni ile beraber uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Çok karmaşık görünen ve zor olan birden fazla işlemi sistem yazılımı sayesinde kolaylıkla yapabilmeniz mümkün hale gelmiştir.

Access Geçiş Kontrol Sistemi Kullanım Alanları

İsminden de anlaşılacağı üzere geçiş kontrol sistemleri, belirli bir alanda gerçekleşmesi muhtemel giriş ve çıkış talepleri kontrol altına alarak kayıt etme disiplinine dayanmaktadır. Personel takibinde ve işlemlerin hızlı bir şekilde akmasında Access geçiş kontrol sistemleri önemli bir rol üstlenmektedir. Sistemin sıklıkla kullanıldığı alanlar ise genellikle şu şekildedir. Buna göre:

  • Hastanelerde ameliyathane, röntgen alanı ve atık toplama salonu gibi hassas ve sadece yetkili personelin girebileceği alanlar,
  • Fabrika, şirket gibi çalışan personelin giriş çıkış kaydı ile tespit işlemlerinde,
  • Site ve bina giriş çıkışlarının kontrol altına alınmasında,
  • Askeri birlik, adliye sarayı ve emniyet müdürlüğü gibi alanların korunmasında ve kontrol işlemlerinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Access Geçiş Kontrol Sistemleri Kurulumu

Kurumsal ya da bireysel taleplerinize en uygun olacak sistemin seçilmesi büyük öneme sahiptir. Buna göre ortamın sahip olduğu önem ve fonksiyona bağlı olarak güvenlik sistemlerinin seçiminde farklılık ortaya çıkmaktadır. Kurumsal firma ve fabrikalar için ise sadece tespit ve kontrol amacıyla kurulumuna özen gösterilen Access geçiş kontrol sistemleri yeterli olmaktadır. Bu sayede zaman kaybı olmaksızın personel giriş ve çıkışları takip edilebilmektedir.

Günümüzde artan oranda ortaya çıkan güvenlik risklerine karşı akıllı önlemler ortaya atılmaktadır. Sizde kurumsal ya da kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun çözüme kısa sürede sahip olabilirsiniz. Özellikle site girişlerinde ve iş yerlerinde tercih edilen akıllı sistemler ile zamandan tasarruf etmeniz oldukça kolaylaşmaktadır. Geçiş kontrol sistemlerinin güvenlik hizmetleri söz konusu olduğunda oldukça etkili bir hizmet sunuyor olması, son zamanlarda sık bir şekilde tercih edilmesini de mümkün kılmaktadır.

 

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17