Bariyerli Araç Geçiş Kontrol Sistemleri | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
7510
post-template-default,single,single-post,postid-7510,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Bariyerli Araç Geçiş Kontrol Sistemleri

Bariyerli Araç Geçiş Kontrol Sistemleri

Bariyerli Araç Geçiş Kontrol Sistemleri

Yoğun araç trafiğinin olduğu yerlerde giriş ve çıkışların kontrol altına alınması için araç geçiş kontrol sistemleri kullanılır. Sistemler arasında en fazla kullanılanı bariyerli sistemdir. Bariyer kolları 3, 4, 5 ve 6 metre ve ara uzunluklarda kullanılacak şekilde hazırlanabilir. Bariyer kolları araçların geçeceği bütün noktaları kapatarak giriş çıkışı engeller. Ancak onay verilerek kolların açılması sonucunda geçişe izin verilen araçlar geçişler yapabilir. Bariyerli araç geçiş sistemleri emniyet fotoseli, akıllı kol, kol dayama ayağı, uzaktan kumanda alıcı verici ünite, loop dedektöründen oluşur.

Bariyer kollarında bulunan loop dedektörü ve emniyet fotoseli altında bulunan araçların zarar gelmesini önler. Çünkü kapatma butonuna basılsa bile dedektörler altında araç olduğunda algılar. Kapat komutuna rağmen kollar düşmez ve araca zarar vermez. Emniyet fotoseli ve loop dedektörleri bozulsa bile akıllı kol özelliği yine araçları korur. Kapat komutu alan kol inmeye başlar fakat akıllı kol altındaki cisme temas ettiğinde hemen algılar ve tekrar kalkmaya başlar.  Araç geçiş kontrol sistemleri arasında en fazla tercih edilen bariyer sisteminin açılma ve kapanma süreleri kullanıldığı yerin araç geçiş yoğunluğuna ve özelliklerine göre 1 ile 6 saniye arasında değişir.

Araç Geçiş Bariyer Sistemi ve Ekipmanları

Bariyer sisteminin çalıştırılma sistemleri:

 • Uzaktan kumanda
 • Biletli otopark otomasyonu
 • Yüz tanıma
 • Parmak izi tanıma
 • OGS, HGS gibi araç tanıma sistemleri
 • Kartlı geçiş sistemleri
 • Start-stop butonlarıdır.

Otopark bariyer sistemleri kurulurken bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bariyerli araç geçiş kontrol sistemleri ekipmanları arasında yukarıda sıraladıklarımızın dışında;

 • Mantar bariyer sistemleri
 • Yana kayar bahçe kapıları
 • Mantar bariyer sistemleri de bulunmaktadır.

OGS ve HGS Otopark Bariyer Sistemleri

Otomatik araç geçiş sistemi olarak da bilinen bu sistemde araçların ön camına veya plakasına UHF etiketleri yapıştırılır. Geçişine izin verilen etiketler sistemin programına tanımlanır. Sistemin ana ünitesindeki OGS antenleri gelen araçları okur, algılar. Şayet gelen aracın camında veya plakasında takılı olan etiket programda tanımlı ise otopark bariyerine hemen açması için komut verir. Sistem anında harekete geçer ve aracın geçişine izin verilir. Bu sistem genellikle toplu konutlar, siteler, fabrikalar, iş yerlerinin yoğun olduğu plazalar, iş merkezlerinde tercih edilir. Böylece izinli araçların dışında izinsiz araç girişi önlenmiş olur.

Uzun mesafeden etiketlerin uzun mesafeden okunmasını sağlayan elektronik okuma üniteleri, araç geçiş kontrol sistemleri içindeki farklı bir yöntemdir. Bu yöntemde araçlar hakkındaki ID bilgilerinin hepsi daha araç gelmeden sisteme ulaşır. Alınan bilgilere göre araca geçiş izni verilir. Bu sistem yoğun olan paralı otobanda sıklıkla kullanılır. Yoğun yollarda daha yüksek geçiş hızı sağlanarak trafiğin kilitlenmesi önlenir. Araçlara takılan etiketler veya kartlar uzun ömürlüdür. Okuyucu tarafından yetkilendirilen kartlar ve etiketlerden ancak izinli olanların geçişine izin vardır. Böylece izinli olan araçların kumanda veya anahtar gibi şeyler taşımasına ve kullanmasına gerek kalmaz.

Diğer Geçiş Kontrol Sistemleri

Kollu bariyerİ, OGS-HGS sistemlerinin dışında farklı araç geçiş kontrol sistemleri de vardır. Bu sistemler ve kullanımı şöyledir:

 • Biletli Ücretli Otopark Bariyer Sistemleri: Makineden bilet alınarak araç girişi yapılır. İstenilen süre içeride kaldıktan sonra çıkışta bilet güvenliğe verilir. Bilet değerlendirme cihazı yazılıma bağlanarak biletin ücret değerlendirmesini yapar. Ödemeyi yapan aracın çıkışına izin verilir
 • Mantar Bariyer Sistemleri: Geçiş kontrol sistemleri arasında bulunan mantar bariyer sistemi süt düzey güvenlik gerektiren yerlerde kullanılır. Mantarlara büyük hızla çarpılsa bile geçemez. İntihar saldırısı veya farklı terör saldırı gibi kaygıların olduğu yerler için oldukça güvenliklidir. Görünen kısmı kadarından fazlası yere gömülüdür. Hidrolik olanları istenildiği zaman inip kalkma yapabilir. Uzaktan kumanda edilebildiği gibi ogs anten ve etiketleri, parmak veya yüz tanıma cihazları ile de kontrol edilebilir.
 • Road Blocker Yükselen Yol Bloğu: Güvenliğin maksimum seviyede tutulması gereken yerlerde araç geçiş kontrol sistemleri içinde road blockerlar kullanılır. Hidrolik yağ basıncı ile çalışan road blockerlar yere gömülüdür. 2 veya 4 metre olarak üretilen bu sistemler polis merkezleri, askeri binalar, konsolosluklar, kamu kuruluşları gibi yerlerin girişlerinde kullanılır.
← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17