Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri Nelerdir? | Teknoper Kontrol Sistemleri
7513
post-template-default,single,single-post,postid-7513,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde güvenlik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla geçiş kontrol sistemleri çeşitleri büyük bir farklılık göstermektedir. Gerek personelin gerekse de ortamın dış etkilerden etkin bir şekilde korunabilmesi maksadıyla son teknolojiye uygun çok sayıda ürün geliştirilmiştir. Bu ürünlerin arasında personel tarama ve tanıma sistemlerinden başlayarak, dış kaynaklı saldırıların önlenmesi amacıyla kurulmuş farklı sistemler göze çarpmaktadır.

Son dönemlerde özellikle kamu binaları ve kurumsal niteliğe sahip iş yerlerinde geçiş sistemleri sıklıkla tercih edilir. Bu sayede çeşitli riskler ortaya çıkmadan bir anlamda kolaylıkla önlenebilmektedir. Bu amaçla geliştirilmiş olan geçiş kontrol sistemler şu şekilde sıralanabilecektir. Buna göre:

 • Anti Terör mantar bariyer sistemleri,
 • Road (yol) blok sistemleri,
 • Turnike geçiş sistemleri,
 • Akıllı kart sistemleri ile tarama ve tanımlama,
 • Otopark Geçiş Sistemleri,
 • Turnike ve bariyerler,
 • Trafik Ekipmanları

Görüldüğü çok sayıda ve farklı niteliklere sahip olan geçiş kontrol sistemleri çeşitleri bulunmaktadır. Bu sistemler aracılığıyla toplu olarak bireylerin ve ortamların güvenliği sağlanabilmektedir. Ayrıca kurumsal anlamda kontrol mekanizmasının etkin bir şekilde devreye sokulabilmesi de sağlanmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Sağladığı Kolaylıklar

Özellikle son dönemlerde resmi kurum ve kuruluşlar ile özel binalarda güvenlik sistemlerinin sıklıkla kullanıldığına şahitlik etmekteyiz. Buna göre sistemler sağladığı kolaylıklar ile yüksek oranda talep görmektedir. Sistem bazlı olarak incelendiğinde, ürünlerin getirdiği yararları şu şekilde açıklamak daha kolay olacaktır. Buna göre:

 • Yol Blok ve bariyer sistemleri: Bina, site ile resmi özel kurumların girişlerine yerden bir metreye kadar açılan bir boşluk içerisine yerleştirilen mekanizma ile faaliyet sağlanmaktadır. Sistem aktif iken yerden yaklaşık 70 cm çelik blok yükselir. Bu sayede sistem yöneticisi izni olmaksızın blok indirilmez. Araçların boyutu ve tonajı fark etmeksizin etkili ve sağlam bir koruma görevi üstlenmektedir. Geçiş kontrol sistemleri çeşitleri sıklıkla talep edilen ürünlerden ilkidir.
 • Turnike Geçiş Sistemleri: Kart okutarak veya akıllı bir cihaz yardımıyla tanımlama yetisine sahip geçiş kontrol sistemidir. Buna göre kurum ya da kuruluşlara yetkisiz ya da izinsiz olan şahısların girişleri ortadan kaldırılmaktadır.
 • Akıllı kart ve tarama sistemleri: Bu sistemlerde parmak okuyucu ya da göz retinası tanımlama gibi ileri düzey teknoloji unsurları devreye girmektedir. Böylece de retinası ya da parmak izi sistemde kayıtlı bulunmayan kimselerin belirli bölgelere geçişleri engellenebilmektedir.

Sistemler sayesinde kayıt işlemi de sağlanabildiğinden geçmişe yönelik olarak yapılan faaliyetlerin izlemesi yapılabilmektedir. Kişisel kartlar yardımıyla okuyucuda adı ortaya çıkan personelin giriş ve çıkış zamanı fazladan bir çabaya girmeksizin kontrol altına alınabilmektedir.

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar

Güvenlik önlemlerinin artırılmasında insan faktörü yerine daha etkin ve kolay mücadele için teknolojik yazılımlar etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemler içerisinde hiç kuşkusuz giriş ve çıkışların kontrol edilebildiği geçiş kontrol sistemleri çeşitleri yer almaktadır. Böylece kurumların etkili bir şekilde savunulması sağlanır. Ayrıca sabotaj ve saldırı durumunda müdahale eden personelin de zarar görmesi bir anlamda önlenebilmektedir.

Son dönemlerde yoğun bir şekilde kullanılan sistemlerin en çok tercih edildiği alanlar ise şu şekildedir. Buna göre:

 • Okul, toplantı salonları, kütüphane ve stadyum gibi alanlar,
 • Gençlik parkı, Lunapark gibi toplu eğlence alanları,
 • Askeri lojman, birlik, gazino ve tesisler,
 • Emniyet binaları ve ilçe karakol müdürlükleri,
 • Sinema ve tiyatro salonu gibi alanlar,
 • Bina ve site giriş çıkış alanları,
 • Fabrika, tesis ve diğer benzeri kuruluşlar

Görüldüğü gibi geçiş kontrol sistemleri çeşitleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu sayede üst düzeyde güvenlik önlemleri rahatlıkla alınabilmektedir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Kurulumu

Ev ya da iş yeri ile diğer toplu kullanım alanlarında sıklıkla ihtiyaç duyulmakta olan sistemleri yetkili ve tecrübeli bir servisten temin etmeniz faydalı görülmektedir. Bu sayede sisteminizin düzenli ve olması gerektiği şekilde kurulumu sağlanmaktadır. Kurulumun ardından sistemin idamesi için gerekli olan tüm bakım ve rutin kontroller de ilgili firma tarafından gerekli olan zamanda sağlanabilmektedir.

Geç kalmamak ve gerekli kolaylığı sağlayabilmek adına ev ya da iş yerinize uygun olan geçiş kontrol sistemleri çeşitleri kurdurabilirsiniz.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17