Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
10341
post-template-default,single,single-post,postid-10341,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri

Geçiş kontrol sistemleri son zamanlarda çok sık kullanılan güvenlik sistemlerinin bir parçasıdır. Geçiş kontrol sistemleri kullanıldığı yerlerde güvenlik seviyesini üstlerde tutmayı başaran bir sistemdir. Daha çok büyük fabrikalarda, firmalarda, holding ve plazalarda çok sık kullanılmaktadır. Ve birbirinden farklı geçiş sistemleri vardır. Turnike geçiş sistemi geçiş kontrol sistemleri arasında çok sık karşılaşılan bir sistemdir. Turnike geçiş sistemleri de kendi arasında belli çeşitleri bulunan sistemdir. Bel, boyun ve hızlı geçiş sistemleri bunlardan bazılarıdır.

Turnike üzerinde bulunan parmak izi butonu kullanıcılar için oldukça konforlu bir sistemdir. Kalabalık iş yerlerinde çalışanların giriş çıkış kontrollerinde parmak izi ile geçiş hem çalışanlar için hem de işveren için güvenliğin üst seviyede olduğu bir sistemdir. Kişilerin iş yerlerine ne zaman girip çıktıkları kayıt altına alınır. Bazı kurumlarda performans ödemesi çalışanların iş yerinde kaldığı süre ve mesai ile hesaplanmaktadır. Bu durumda herhangi bir aksaklık olmaması için turnike geçişlerinde parmak izi en güvenlikli olan sistemlerdendir.

Kartlı sistem turnike geçiş kontrol sistemleri uzun süredir kullanılan sistemdir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile geçiş sitemlerine parmak izi gibi ya da yüz tanıma gibi sistemlerle sistem daha da özel hale getirilmiştir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Özellikleri

Çalışanların kullandığı geçiş kontrol sistemleri çalışanların çalışma saatlerini kontrol altında tutmaya yarar. Ve bu durumda çalışanlarda iş saatleri açısından bir disiplin sağlanmış olur.

Mesai ödemelerini personelin şirkette kaldığı süre üzerinden veren firmalar açısından ödeme yapılması geçiş sistemlerin güvenliği ile ilgilidir. Geçiş sistemlerinde yüz tanıma ya da parmak izinin kullanılması güvenli ödeme yapılmasını sağlamaktadır.

Geçiş sistemlerinde giriş çıkışlarda insanların boşa zaman harcamasına engel olunur. Giriş çıkışlarda insan gücü olmadan güvenlik sağlanmış olur ve üst düzey bir güvenlik sağlanmış olmaktadır. Giriş çıkışlarda kartlı geçiş sistemi gibi geçiş sitemlerin olması yığılmaları engellemektedir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır

Birden fazla çeşidi vardır. Her birinin çalışma şekli ve parçaları farklıdır. Geçiş kontrol sistemleri içinde en eski olan kartlı sistem için kişilere özel kartlar çıkarılır ve bu kartlar turnikedeki sistemle uyumlu ve tanımlı hale getirilir. Turnikelerin içerisinde bulunan elektronik kartlar çeşitlere göre değişmektedir. Parmak izi ya da yüz tanıma şeklinde kullanılan çeşitler için farklı parçalar ve sistemlere gerek duyulmaktadır.

Geçiş sistemlerinde biyometrik okuyucular çok sık karşımıza çıkar. Aynı zamanda bilgisayarlı sistemlerin kullanılması geçiş sistemlerinin bulunduğu mekânda yangın ya da hırsızlık alarmının olması ile bunlarla entegre çalışabilmektedir. Bilgisayar çipi bu sistemlerin ana mekanizmasıdır. Manyetik alan kısmı ve çip kısmı birbiri ile uyumlu çalışmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı ve Montajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılan geçiş kontrol sistemleri için oldukça önemli olan montaj süresi firma için ve bu geçiş sistemlerini kullanmak isteyenler içinde önemli hale gelmiştir. Talep edilen geçiş kontrol sistemi ürünü firmaya ulaştıktan sonra montajının yapılması da ayrı önem taşır.  Montaj monte edilecek geçiş sistemlerine göre farklılık gösterir.  Değişiklikler göz önünde tutularak montaj yapılmaktadır. Geçiş kontrol sistemleri montajı oldukça teknik bilgi gerektiren bir işlemdir.

Kullanılacak geçiş kontrol sistem ürünü dışarıda kullanılacaksa kötü koşullar ve havanın tozlu olması gibi maddeler düşünülerek bir planlama yapılmalıdır. Geçiş kontrol sistemlerini üreten firmaya göre montaj ve montaj katalogları değişmektedir. Bu bilginin yanı sıra teknik bilgi ile donatılmış kişilerin Geçiş kontrol sistemleri montajıişlerini yapması gerekir. Geçiş sistemlerinde mekanik aksan önemlidir. Montajın sağlıklı olması ürünün mekanik aksanına dikkat edilmesi ile olur.

Geçiş sistemlerini montajında elektronik kartların yerleşimi doğru yapılmalıdır. Özellikle turnike geçişlerinde mutlaka sinyalin onay vermesi ve turnikenin serbest kalması arasındaki zaman farkı çok iyi ayarlanması gerekir. Geçiş sistemlerinin öncelikle dış kasası bölgeye yerleştirilir. Daha sonra motoru, manyetik alanı, elektronik kartların aktif edilmesi gibi düzenekler yapılır.

Yapıların giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutmanın yanı sıra yapılara giriş çıkışların sınırlandırılması söz konusu olduğunda akıllara geçiş kontrol sistemleri gelmektedir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, geçiş kontrol sistemlerinin de ileri teknolojilerle donatıldığı bilinmektedir. Bu kapsamda günümüz itibariyle geçiş kontrol sistemlerinin çok daha nitelikli bir şekilde hizmet sunabilme kapasitesine sahip oldukları da bilinmektedir. Bu durum ise söz konusu ürünlere olan talebi arttırmaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17