Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
10337
post-template-default,single,single-post,postid-10337,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı

Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı

Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı

Teknolojinin giderek geliştiği günümüzde güvenlik sistemleri de giderek gelişmektedir. Geçmiş yıllardan bu yana güvenlik hep zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiş ve her dönemin teknolojisi ile paralellik göstererek uygulanmaya çalışılmıştır.Geçiş kontrol sistemlerinin genel amacı, personelin giriş ve çıkışlarını sağlamak; personel dışındakikişileringirişçıkışını kontrol altına almaktır.Böylece, personelin girişçıkış zamanını kontrol edilebilir, kayıt altına alınabilir.Mesai saatlerinihesaplamak ve bölümler arası geçişleri yetkilendirmek gibi pek çok işlemide aynı anda yapabilme özelliğine sahiptir. Bu sistem çalışanların veişletmenin verimini arttırarak enüst seviyelere taşımıştır. Peki geçiş kontrol sistemleri montajı nasıl yapılır?

Otomatik Kapılarda Geçiş Kontrol Sistemleri Montaj İşlemleri

Otomatikaçılır kapılarda geçiş kontrol sistemleri montajı yapılırken öncelikle kapıyı üreten firmaya göre değişen katalog incelenerek gerekli olan ön çalışma yapılmalıdır. Giriş kapılarınıüreten firmaya göre montaj katalogları farklılık gösterebilmektedir. Montaj yapılırken izlenecek işlem basamakları aynı olduğu halde takılacak olan kapının tipine göre mekanik yapılarda değişiklikler yapılabilir.

Kullanımı genellikle kontrol yani giriş ve çıkışların gerçekleştiği kapının yapısına göre; sensor, kontak anahtar, kontak paspaslı, kartla, fotoselle ve biyometrik kontrollü olarak geçiş kontrol sistemleri montajı yapılabilir. Çalışma şekline göre de binanınmimari yapısıyla alakalı olarak çeşitlilik gösterir. Başlıca çeşitleri şunlardır;

  • Otomatik dairesel kayar kapılar
  • Otomatik yana kayar kapılar
  • Teleskopik yana kayar kapılar
  • 900 açılan kapılar
  • Kayar katlanır kapılar
  • Döner kapılar
  • Yukarı kayan garaj kapıları

Otomatik Garaj Kapıları Geçiş Kontrol Sistemleri Montaj İşlemleri

Otomatik garaj kapılarının geçiş kontrol sistemleri montajı sırasında dikkat edilecek en önemli kısımlardanbiri kirişin boyudur. Kiriş, kapının yukarı sürülmesinde yeterli dönüş alanınısağlayabilmelidir. Bu yükseklik sayesindesürgü raylarının döşenmesi kolay olacaktır.Ayrıca elektrik kesintilerine karşı acil durum butonuveya şarj edilebilir akü bulunması gerekmektedir. Otomatik yukarı açılır kapılar araç geçiş sistemleri birden fazla mekanik parçalardan oluşmaktadır.

Otomatik Yana Kayar KapılarGeçiş Kontrol Sistemleri Montaj İşlemleri

Otomatik yana kayar açılır kapılarına yapılacak sistem kullanıma alanına göre dedeğişiklik gösterir. Örneğin halka açık restoran gerek mağaza gerekse alışveriş merkezi gibiyerlerde farklı bir sistem, villa, özel mülk veya fabrika gibi bahçe giriş çıkışlarında farklı kartlı geçiş sistemleri yapılabilir.

Turnikeler

Güvenli geçişin kontrollerinin yapılması istenen girişçıkışın çok yoğun olduğuyerlerde kullanılan ana temel yapılardan biri turnikelerdir. Pek çok halka açık yerlerde örneğin; metro, tramvay, havaalanları ve kurum veya işletmeye girişlerin ve çıkışların düzenli bir şekilde yapılması için geçiş kontrol sistemleri kullanılır. Ücretli geçiş sistemi olan kurumlar ya da toplu taşımaraçlarının ihtiyacına tam olarak cevap verebilen ideal bir geçiş kontrol sistemi sağlar. Bunun yanı sıra, geçiş sırasında doğabilecek tüm problemleri ortadan kaldırabildiğinden uygulama alanı gittikçegenişlemektedir. Kontrol yapılarına göre incelediğimizde manyetik kartlı, jetonlu ya da biletli, şifreli, parmak izi, retina, iris sistemli tipleri de bulunur. Ekonomik, hız ve kullanımkolaylığı açısından kartlı ve jetonlu en çok tercih edilen sistemler arasında yer alır.

Turnikelerin montajıyapılırken öncelikle turnikeyi üreten firmaya göre değişenkatalog incelenerekgerekli olan çalışmalar yapılmalıdır.Geçiş kontrol sistemleri montajı yapılırken izlenecek işlem basamakları aynı olup montajıyapılacak olan turnike tipine göre mekanikte değişiklikler olabilir.Mekanik aksamı bütün turnikeler için aynıdır. Mekanik aksamında bir fark yoktur. Değişiklik sadece mekanik yapıyı harekete geçiren yani tetikleyenbölümler farklıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Otomatik kapıların ve turnikelerin montajını yapmadan önce yerleri belirlenmelidir.
  • Mekanik aksamın montajını yaparken kayıklık olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Elektrik aksamı bağlantılarını yapmadan önce geriliminin bağlayacağımız cihazın besleme gerilimine uygun olduğunu kontrol edilmelidir.

Günümüzde güvenlik sistemleri olarak kullanılan cihazlar teknolojik açıdan gelişim göstererek faaliyetinisürdürmektedir. Bu konuda pek çok farklı sistemde geçiş kontrol sistemleri montajı yapılmaktadır. Güvenliğimizi tehdit eden durumlara karşı korunmak ve inceleme yapabilmek için bu sistemlerden edinebilirsiniz.

İş dünyasında gün geçtikçe popüler olan geçiş kontrol sistemleri, pek çok farklı kurum ve kuruluş tarafından sık bir şekilde tercih edilmektedir. Hem iş yeri güvenliğinin sağlanması hususunda hem de çalışanların ve müşterilerin giriş çıkışlarını kontrol altına almak adına geçiş kontrol sistemlerinin hayati derecede önemli oldukları bilinmektedir. Geçiş kontrol sistemlerinin müşterilere sunmuş olduğu avantajların fazla olması doğal olarak bu ürünlere olan ilgiyi de arttırmaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17