Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir? | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
10339
post-template-default,single,single-post,postid-10339,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Son dönemlerde teknoloji gelişimine bağlı olarak hayatımıza yeni önlemlerin girdiğine şahitlik etmekteyiz. Buna göre özellikle kurumsal ve kamuya açık alanların tehlikeli olabilecek saldırılara karşı korunabilmesi için geçiş kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle resmi binaların girişlerinde sıklıkla rastladığımız geçiş kontrol sistemleri nedir?

Geçiş kontrol sistemleri yerden bir metreye kadar kazılan bir alan içerisine monte edilmiş bariyer koruma bloklarını ifade etmektedir. Buna göre uzaktan kumanda yardımıyla kontrol edilebilmektedir. Normal şartlarda her daim açık pozisyonda bulunan metal plaka komut ile zemine paralel hale gelmektedir. Sistemin en önemli özelliklerinden bir tanesi, aracın tonajı ya da hacmi fark etmeksizin yüksek basınçlara ve darbelere karşı dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle güvenli bir koruma önlemi olarak kabul edilmektedir.  Cihazın sağ başında elektronik ışıklandırma sistemi aktiftir. Buna göre kırmızı yanarken geçiş durdurulmaktadır.

Ülkemiz gibi tehlikeli saldırıların ve sabotaj ihtimalinin sıklıkla görüldüğü ülkelerde metal bariyer sistemleri güvenlik için tercih edilmektedir. Buna göre detaylı bilgi edinmek için geçiş kontrol sistemleri nedir ve teknik özellikleri nelerdir?

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Artan tehditlere ve güvenlik açıklarına bir önlem alınabilmesi amacıyla resmi ya da özel çok sayıda kurumun giriş ve çıkışlarında kontrollü çıkışı sağlamak için turnike geçiş sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde araçların boyuta fark etmeksizin kontrolsüz bir şekilde geçişleri engellenmektedir. Başarılı ve etkili sonuçların alınabildiği sistem sayesinde özellikle son dönemlerde kurum ya da kuruluşlara karşı yapılması muhtemel saldırılar önlenebilmektedir.

Ortam ile beraber personelin de güvenliğini sistem sayesinde büyük oranda ve başarılı bir şekilde korunabilmektedir. Son gelişmeler ışığında geçiş kontrol sistemleri nedir ve en temel teknik özellikleri nelerdir? Buna göre:

 • Kartlı ya da turnikeli bariyerler sayesinde, personel geçişi kontrol altına alınabilmektedir,
 • Kartlı geçiş sistemlerinde personelin sisteme tanımlı olması ve geçişine ana merkez tarafından izin verilmiş olması gereklidir,
 • Bu yazılımlar sayesinde yabancı kişilerin istenmeyen alanlara girişleri kontrol altına alınmıştır,
 • Kayıt özelliği sayesinde adli ve idari vakalar açısından kontrol ve kayıt özelliğini de yerine getirmektedir,
 • Demir parmaklıklı ve boydan turnikeler, güvenlik önlemlerinin daha üst boyutlarda alındığı ortamlarda kullanılmaktadır,
 • Kartlı geçişin ya da parmak ile göz retinasının okunarak geçişe izin verilen sistemler açısından ise, kozmik ve çok gizli niteliğe sahip ortamların korunması hedeflenmektedir.

Son yıllarda hemen her resmi ya da özel kuruluş girişinde ya da bina içerisinde kartlı geçiş sistemi uygulanmaktadır. Geçiş kontrol sistemleri nedir ve teknik özelliklerinin bildirilmesinin ardından en çok kullanıldığı alanlardan bahsedilecektir.

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Tercih Edildiği Ortamlar

Ülkemizde son yıllarda giderek popüler hale gelen geçiş sistemlerine günlük yaşamımızda da sıklıkla rastlamaktayız. Bu sistemleri yoğun olarak kullanıldığı alanlar nerelerdir? Buna göre:

 • Askeri birlik, lojman ve tesislerin giriş çıkışları ile bina içerisinde gerekli görülen alanlara,
 • Hastane, poliklinik ve sağlık ocağı gibi alanlarda, hasta haricinde girişin sınırlı olduğu özel ve gizli alanlarda,
 • Resmi binalar, valilik, belediye ve nüfus dairesi gibi gün boyunca yüzlerce insana hizmet verilen alanlarda,
 • Özel ve kurumsal iş yerlerinin girişinde ve işin özelliğine göre kapı girişlerinde,
 • Banka ve postane gibi alanların sınırlı girişe izin verilen bölgelerinde akıllı kart ve bariyer sistemleri kullanılmaktadır.

Sonuç olarak geçiş kontrol sistemleri nedir sorusunun yanıtının yanı sıra kullanım alanları ve kullanım sıklığı da cevaplanmıştır.

Geçiş Kontrol Sistemi Faydaları Nelerdir?

Geçiş kontrol sistemleri genel olarak bariyer, turnike ve akıllı kart sistemlerinden oluşan kontrollü geçişi teminat altına alan sistem yazılımlardır. Ülkemizde özellikle son dönemlerde geniş bir kullanım alanı görülen sistemler öncelikle;

 • Kontrollü geçişi sağlamak,
 • Yabancı kişilerin ve istenmeyen bireylerin tespitini sağlamak,
 • Kanunsuz ve kötü niyetli girişim ve çabanın başlangıçta önlenmesine hizmet etmek,
 • Yaşanan adli ve idari vakaları tespite yarayan akıllı kayıt sistemine sahip olmak gibi pozitif niteliklere sahiptir.

Görüldüğü üzere geçiş kontrol sistemlerinin bina güvenliğinin sağlanması hususunda oldukça etkili bir hizmet verme özelliğine sahip olmaktadır. Bu durum geçiş kontrol sistemlerinin günümüz itibariyle ileri teknoloji ürünleri kategorisinde yer alıyor olmasından da kaynaklanmaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17