Güvenilir Otopark Geçiş Kontrol Sistemleri | Teknoper Sistemleri
10354
post-template-default,single,single-post,postid-10354,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Güvenilir Otopark Geçiş Kontrol Sistemleri

Güvenilir Otopark Geçiş Kontrol Sistemleri

Güvenilir Otopark Geçiş Kontrol Sistemleri

Araç sayısının artması beraberinde otopark ihtiyacını artırmıştır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde araç koymak için yer bulmak büyük bir sıkıntıdır. Otopark hizmeti vatandaşın bu ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Otopark geçiş kontrol sistemleri de otopark girişine ve çıkışına kurularak izinli olan araçların geçişlerini sağlamaktadır. Otopark sahiplerinin müşterilerine eşit muamele gösterebilmesi için otomasyon sistemlerini kurmaları gerekmiştir. Araç geçiş sistemleri sayesinde otopark sahipleri gelirlerini kontrol edebilme imkanını elde etmiş olurlar. İşletmenin muhasebesine katkıda bulunan otomasyon sistemleri günlük kaç arabanın giriş çıkış yaptığının raporlarının bile alınmasına yardımcı olmaktadır.

Otoparka girmek isteyen araçlar bilet makinesinden giriş tarihinin ve saati ile dakikasının yazılı olduğu kartı alırlar. İşletmenin özel sınırı olmadığı müddetçe araçlar içeride istedikleri kadar kalabilir. Otopark geçiş kontrol sistemleri çıkış işlemi için güvenliğine kart verilir. Yazılıma bağlı olan bilet değerlendirme cihazında kart değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda çıkan ücret ödendiğinde sistem açılır ve araç güvenli bir şekilde çıkış yapar. Otoparkların bazısı abonelik usulü çalışmaktadır. Aboneliği bulunan kişiler abonman kartını okuyucuya okutarak otomatik olarak giriş ve çıkış yaparlar. Abonmanlar daha önce sisteme tanıtıldığından bir sıkıntı yaşanmaz. Kart okuyucuların 15 cm ile 100 cm uzaklığında okuma yapan çeşitleri vardır.

Otopark Kontrol Sistemi Girişler

Otoparkın girişinde sisteme entegre edilmiş bilet makinesi bulunur. Giriş yapacak olan müşteriler bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış biletlerini alırlar. Otopark geçiş kontrol sistemleri bileti bilgisayar tarafından tanınması ve okunması gerçekleştirilecek şekilde kodludur.  Biletin üzerinde otoparkın adı, aracın giriş tarihi ve saati yazılıdır. Sistem önünde bekleyen araç elektronik olarak algılanır. Biletin yazılımı gerçekleşmeden geçişe izin vermez.

Biletin alınabilmesi için aracı algılaması şarttır. Araç olmadığında sistem bilet vermez. Özel yazılım olduğundan sistemi kandırmak mümkün değildir. Otoparka abone olanların kartları ise radyo frekanslıdır. Kart okuyucu sistem radyo frekanslı abonmanları algılayacak otomatik açılıp geçişine izin verir. Abonman kartlar süreleri otopark geçiş sistemleri yazılımına tanımlanır. Süresi biten kartların kullanımı bu şekilde önlenmiş olur.

Otopark Kontrol Sistemi Çıkışlar

Otoparkların çıkış bölümünde vezne bilgisayarı, ücret göstergesi ve bilet okuyucu cihaz bulunur. Çıkış otopark geçiş kontrol sistemleri için gerekli olan bu ekipmanlar ile müşteri girerken aldığı biletini okutur ve ödemesini yapar. Bilet okuyucu tarafından okunan bilet değerlendirilir ve ücret göstergesinde ödenecek miktar belirir. Bileti okuması ve ücretin belirlenmesi aynı anda olur. Ödeme yapıldığında bariyer otomatik olarak açılır. Bazı sistemlerde bariyerler otomatik açılırken bazılarında açma ve kapama butonlarına basılması gerekir. Butonlu çalışanların bir kısmında tek buton bulunur. Butona basıldığında bariyer açılır ve basmaya devam edildiğinde bariyer kapanır.

Yoğun araç giriş çıkışının olduğu otoparklarda ön ödeme sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde müşteri kartın ödemesini vezneye yapar ve kartın üzerine ödendiğine dair kod girilerek müşteriye geri verilir.  Kart çıkışta otopark geçiş kontrol sistemleri okuma makinesine sürülür. Kodu algılayan bariyer sistemi otomatik olarak açılarak araçların beklemesine gerek kalmadan geçiş yapılması sağlanır. Bilet ödemesinin yapıldıktan sonra hemen çıkış yapılması otopark işletmesi tarafından ayarlanmaktadır.

Sistemin Ekipmanları

Sistemin mükemmel bir şekilde işlemesini sağlayan bazı ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar olmadığında geçiş kontrol sistemleri tam ve eksiksiz çalışmaz. Ekipmanlar şunlardır:

  • Bilet okuma makinesi: Ayakta ön ödemeli sistemlerde bulur. Vezneye ödenerek üzeri ödendi olarak kodlanan kartların 20 ila 30 cm uzaktan okunmasını sağlar.
  • Optik Validatör: Barkod işlenmiş olan biletlerin okunmasını ve okunan bilgilerin vezne bilgisayarına aktarılmasını sağlar.
  • Vezne bilgisayarı: Ödeme noktasında en az bir tane bulunur.
  • Fotoselli Bariyer: Kolun üzerindeki optik gözler bariyerin kapanması sırasında altında araç olup olmadığını algılar. Otopark geçiş kontrol sistemleri güvenliği için önemli bir unsurdur. Araçların zarar görmesi engellenir.
  • Otopark otomasyon yazılımı: Denetim, ücretlendirme ve raporlama yapabilmek için özel olarak geliştirilmiş yazılımdır.
  • Bilet verme makinesi: Üzerinde aracın giriş tarihi, saati ve otoparkın adının bulunduğu kodlu biletleri verir.
  • Araç dedektörü: Araçların giriş ve çıkışta elektronik algılanmasını sağlayan cihazlardır.

Sıralanan bu ekipmanlar, geçiş kontrol sistemlerinin sorunsuz bir şekilde hizmet sunabilmelerini sağlamaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17