Road Blocker | Teknoper Road Blocker | Geçiş Kontrol Sistemleri
9711
page-template-default,page,page-id-9711,page-child,parent-pageid-9643,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Road Blocker

Road Blocker Nedir?

Güvenlik kaygıları özellikle son dönemlerde önemli oranda artış göstermiştir. Özellikle de bombalı bir şekilde gerçekleştirilen kitlesel imha girişimlerine karşı teknolojik bazlı önlemler etkisini giderek artırmaktadır. Bu önlemlerden bir tanesi de Road Blocker isimli koruma ve engel sistemleridir. Son zamanlarda özellikle yüksek öneme sahip olan bina ve tesislerin girişlerine kurulan bu sistemler kurulmaktadır. Bu bloklar sayesinde saldırı girişimleri önlenirken en az zarar ile etkili önlemler kolaylıkla alınabilmektedir.

Saldırı ve güçlü tesiri olan girişimlere karşı geliştirilmiş olan yol blokları sistemlerinin tüm aygıtları fazladan güçlendirilmiştir. Bu sayede yüksek tonajlara ya da patlama girişimlerine karşı halen sağlam bir şekilde durması mümkündür. Sistem çarpışmalara karşı güçlendirilmiş çelik kasa sistemine haizdir. Bina ve ortamların giriş ile çıkışlarına konularak ön önlem alınabilmektedir. Ayrıca belirli bir mesafede tanınmayan araçların teşhisi de kolay hale gelebilmektedir. Road Blocker tüm bu özellikleri sayesinde kamu ve özel binaların güvenliği konusunda oldukça etkili görevler üstlenmektedir.

Road Blocker Teknik Özellikleri

Ülkemizin politik ve stratejik konumu nedeniyle kurumsal bazda etkili önlemler büyük hassasiyetle uygulanmaktadır. Yol blokları gibi sistemler özellikle giriş ve çıkışlardaki güvenlik eksikliğine karşı önemli bir bariyer görevi oluşturmaktadır. Sistemin genel teknik özellikleri ise şu şekildedir:

 • Ortalama olarak sistemi ulaşabildiği yükseklik boyutları talebe göre değişiklik göstermektedir.  50, 70, 90, 110 ve 130 cm yükseklikler arasında sistemin kurulumu sağlanmaktadır.
 • Road Blocker sisteminin mevcut et kalınlığı ise 6 mm ile 15 mm arasında değişiklik göstermektedir,
 • Elektrostatik boya ile kumlama teknikleri kullanılarak dış kısım meydana getirilmiştir,
 • Galvaniz adı verilen saçlardan dış kısım oluşmaktadır,
 • Sistemin temel çalışma prensibi hidrolik sistemi şeklindedir,
 • Sistemin ortalama motor destek gücü 1,5 ile 2,2 kW arasında değişiklik göstermektedir,
 • Sistemin ünite çalışma gerilimi 380 V olarak hesaplanmıştır,
 • Sistemin ortalama olarak tespit edilmiş olan çalışma basıncı ise 290 psi / 20 bar değerleridir,
 • Sistemin en fazla ölçülmüş olan çalışma basıncı değeri ise 1450 psi ile 100 bar değerleridir,
 • Sistem ortalama olarak 4 ile 6 saniye arasında çalışmasını tamamlamaktadır,
 • Günde maksimum 1000 kez Road Blocker çalıştırılmalı ve gerekli olmayan durumlarda aktif edilmemelidir.

Road Blocker Ürün Özellikleri

Alt yapı problemi olan ve riskli kategorisi içerisinde değerlendirilen kimi özel ya da resmi kullanım amacı olan alanlarda tercih edilmektedir. Özellikle son dönemlerde hidrolik yol bloğu sistemlerine yönelmektedir. Bu sistemler zorlu hava koşullarında ve çeşitli risklerde en zor boyutlara kadar etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

Yüksek tonajlı araçların geçişinde dahi soru yaşanmayan bu sistemler otomatik olarak kumanda edilebilmektedir. Sistemin belirli periyotlarla yetkili servisi tarafından bakım ve onarımının sağlanmasında fayda görülmektedir. Ayrıca sistemi yalnızca yetkisi ve teknik bilgisi olan kişilerin kullanım ve sorumluluğuna vermek gerekir. Road Blocker sistemlerinden sorunsuz bir şekilde faydalanmak için kullanıcı ve şoförlerin uyarı levhalarına ve trafik lamba işaretine dikkat etmeleri gereklidir.

Sistem yere tamamen inmeden ve yeşil uyarı levhası yanmadan platform üzerinden geçmek son derece risklidir. Ayrıca kullanıcıların dikkat etmeleri gereken bir diğer durum ise elektrik kesintisi durumunda uygulanacak olan işlem adımlarıdır. Buna göre el pompası ya da uyumlu voltaj özelliklerini sağlayan jeneratör sistemi uyumlu bir şekilde sisteme entegre edilmesi mümkün gözükmektedir.

Road Blocker Kullanıldığı Alanlar

Son dönemlerde gözlemlenen kimi riskler karşılığında kurumsal bazda alınan önlemler de büyük bir artış görülmektedir. Bu anlamda da Road Blocker sistemlerinin site ve iş yeri gibi toplu insan varlığının bulunduğu alanlara kurulduğu görülmektedir.

Blok sistemlerinin varlığı kimi kaza ve saldırı girişimlerini başlamadan sonlandırma konusunda oldukça etkili çözümler üretmektedir. Bu nedenle de çok sayıda kurum tarafından tercih edilmektedir. Blok sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar ise şu şekildedir:

 • Petrol işleme ve çıkarma tesislerinin girişleri,
 • Doğalgaz ve elektrik santral giriş ile çıkışları,
 • Askeri birlik ve lojmanlar ile yüksek öneme sahip kamu alanlarında bu sistemler tercih edilir.

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17