IP Kamera Sistemi | Teknoper IP Kamera Sistemi | Geçiş Kontrol Sistemleri
9693
page-template-default,page,page-id-9693,page-child,parent-pageid-9630,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

IP Kamera Sistemi

IP Kamera Sistemi Nedir?

Günümüzde güvenlik ihtiyaçlarının etkin bir şekilde sağlanabilmesi maksadıyla ortaya çıkan çok sayıda kamera sistemi bulunmaktadır. AHD kamera, Analog kamera, PVI kamera ve son olarak da IP kamera sistemi en çok bilinen ve tercih edilen kamera sistemlerinden bir tanesidir. IP kamera üzerinde sensor yardımıyla ortamda bulunan verileri dijital görüntüye dönüştürerek, yetkilendirilmiş kullanıcılara iletmektedir. Sonuç olarak IP kamera bir güvenlik sağlama sistemi olarak kabul edilmektedir. IP kamera geçmişi Analog kameralar kadar eskidir. İki kamera türü de farklı amaçları gerçekleştirmek için kullanılan sistemlerdir. Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde ev ve iş yerlerinin güvenliği için bu sistemler tercih edilmektedir.

IP kamera sistemi

IP Kamera Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Network veya internet sunucuları aracılığı ile IP kamera sistemi ile ulaşım sağlanabilmektedir,
 • İleri teknoloji özellikleri sayesinde sistemin çalışması ve kayıt yapması için fazladan kayıt cihazı ya da kart gibi aparatlara ihtiyaç duymamaktadır,
 • IP kameralar aracılığıyla mevcut ortamda kayıt altına alınan ses ya da görüntü anlık bir şekilde yetkili ortamlara aktarılmaktadır,
 • IP kameralar kablolu ya da kablosuz kullanılabilme seçeneklerine sahip oldukça kullanışlı kameralardır,
 • IP kamera sistemlerinin en önemli özellikleri arasında ortamın güvenliğini sağlama amacı yatmaktadır. Bu nedenle çeşitli programlar yardımıyla Güvenlik kamera sistemi alarm çalma, görüntü algılama ve depolama gibi niteliklerle oldukça geliştirilmiştir.
 • Analog kamera ile IP kamera sistemi arasında kabul edilen en büyük farklılık görüntünün işlenmesi sürecidir.

IP Kamera Sistemlerinin Öne Çıkan Faydaları

Güvenlik sistemleri arasında önemli bir yere sahip olan IP kameralar son dönemlerde oldukça ilgi görmektedir. Sistemlerin en önemli özellikleri arasında anlık veri paylaşımı, kablosuz çalışma özelliği ve kayıt cihazına ihtiyaç duymaksızın verileri depolayabilme özelliğidir. Bu özellikleri sayesinde verilerin kaybolma riski de doğal olarak ortadan kalkacaktır.

Lens ve sensor yardımıyla Güvenlik kamera sistemi çalışmaktadır. Görüntü ilk olarak elektrik verisine ardından da dijital sinyale dönüştürülür. Dijital veride çeşitli ortamlarda saklanmak üzere bekletilmektedir.

Gelişmiş programlama seçeneklerinin kolayca uygulanabilmesi, bakım ve onarım maliyetlerinde oldukça düşük gidere sahip olması nedeniyle oldukça benimsenmiştir. IP kamera sistemi oldukça basit ve anlaşılabilir bir ara yüze sahiptir. Kablosuz seçeneklerle de kullanılabilmesi gibi özellikleri ile paydaşlarına göre bir adım öne çıkmaktadır. Bu nedenle de farklı ortamların güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda beğenilerek kullanılmaya devam etmektedir. Kamera sistemlerinin bilinen bir diğer özelliği de çalışma esnasında herhangi bir bilgisayara bağlı olmasına gerek duyulmaz.

IP Kamera Sistemleri Kullanım Alanları

Kamera sistemlerinin farklı amaçlar için kullanılabilmesi söz konusudur. Buna göre kimi zaman bir ortamın güvenliğinin sağlanması kaygısı öne çıkarken kimi zaman da uzaktan görüntüleme ve çeşitli uygulamalar konusunda kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre güvenlik kaygıları ile kullanılmasına ihtiyaç duyulan IP kamera sistemi şu alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır:

 • Depo ve saklama alanlarının güvenliğinin taahhüt altına alınabilmesi,
 • Hastane, sağlık ocağı ve poliklinik gibi alanların güvenliğinin sağlanmasında,
 • Mağaza, işletme, banka gibi alanların izlenmesinde,
 • Askeri nitelikte sayılan birlik, garnizon, gazino ve ordu evlerinin güvenliği için içerisi ve çevresinin sürekli bir şekilde izlenerek kayıt altına alınması,
 • Ofis ve çalışanların izlenmesi ile kişisel mülk, ev ve bina gibi toplu yaşam alanlarının izlenmesi.

Kimi zamanda güvenlik ihtiyacının yanı sıra uzaktan görüntüleme ile önleme yapabilme ya da haberdar olunması amaçlanabilmektedir. Bu kategoride değerlendirilen ortam ve durumlar şu şekildedir:

 • Çevrede olan bitenden haberdar olmak için IP kamera sistemi ile gözetleme,
 • Bebek bakımı ve çocuk bakıcısının faaliyetlerinin kontrolü için ev içinin izlenmesi,
 • Trafik ortamının sürekli izlenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Araç içinin uzaktan ya da birebir bir şekilde izlenmesi,
 • Sanayi alanları ile bilimsel gelişmelerin kayıt altına alınabilmesi için gözetleme faaliyetlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Görüldüğü çok sayıda alanda kayıt yapabilecek nitelikli bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Ev ve iş yerlerinde kontrol ve önlem amacıyla bu cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17