Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
10347
post-template-default,single,single-post,postid-10347,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri

Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri

Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri

Günümüzde çeşitli güvenlik sistemleri uygulanmaktadır. Her geçen yılda da ortaya çıkan pek çok değişiklik yeni teknolojilerin doğmasına sebep olmuştur. Kontrol edilmesi gereken giriş noktalarının ya da kapıların, kart okuyucu, parmak izi okuyucu terminaller vasıtasıyla geçiş için açılmasını sağlayan ve bunun yanı sıra geçiş yetkisi olmayan kişilere geçiş iznivermeyen kontrol eden sistemdir. Kapı geçiş kontrol sistemleri özellikle işletmelerin istenilen noktalarına kurulumu yapılabilir. Kart okuyucu ya da parmak izi okuyucu terminaller ile bu geçiş noktalarındaki geçiş izinlerini yetkilendiren ve takip eden sistemdir.

Giriş Güvenliği

Personel, geçiş noktaları, saatler ve tarih aralığı, haftanın günleri giriş ve geçiş izinleri, yetkilerini kişi bazında merkezi bilgisayardan tanımlanabilir. Bu bilgilerin hepsi tek bir noktadan tüm kontrol terminallerine aktarılır. Böylece terminallerde ayrı ayrı kontrol etmeye gerek kalmaz.

Bilgi Toplama

Terminaller üzerinden bilgi toplama, kapı geçiş kontrol sistemleri ile yapılmaktadır. Terminaller modellerine göre;

  • Üzerinde bilgi saklama,
  • Yetki seviyelerini barındırma
  • Programlanabilme özelliklerine sahiptir.

Böylece, merkezi sistem ile haberleşme açıkken bilgiler gerçek zamanlı olarak takip edilir. Görüntülenerek incelenebilir. Haberleşmenin herhangi bir nedenden dolayı koptuğunda dahi bu terminaller kendi üzerlerinden yetki kontrolü yapmaya ve bilgi toplamaya devam ederler. Haberleşme yeniden aktif hale girdiğinde ise, otomatik olarak hareket bilgileri merkezi sunucu üzerindeki ana sisteme gönderilir.

Geçiş Kontrolü

Geçiş kontrolleri, geçiş kontrol sistemleri ile dış noktalarda turnikeler, iç mekanlarda ise kapılara takılan elektronik kilitler sayesinde yapılmaktadır. İstenilen noktalardaki turnikeler ya da kapı okuyucu terminal yine bağlı olduğu kontrol ünitesi tarafından kumanda edilmektedir. Sistem kapsamındaki bir kontrol noktasında kartını okutan kişiye kapı geçiş kontrol sistemleri geçiş izni vermesi aşağıdaki kontrollere bağlıdır;

  • Okutulan kart cihaza tanıtılan bir kart olmalıdır.
  • Okutma tarih ve zamanı, tanımlı zaman kuşakları içerisinde olmalıdır.
  • Okutulan kart anti-passback uygulamasına tabi olmalıdır.

Bu kontrollerin tümü yapıldıktan sonra, sistemin pozitif cevap verilmesi durumunda kişiye geçiş izni verilir. Aksi halde geçiş izni verilmeyecektir. Geçiş izni verilen veya verilmeyen tüm hareketlerin bilgileri kontrol ünitesi üzerinden hafızada bulunmaktadır.

Anlık Alan Kontrolü

İşletmenin istenilen bölümleri kapı geçiş kontrol sistemleri ile anlık olarak tanımlanabilir. Bu alanlara giriş ve çıkışlarda uygulanacak kartlı geçiş sistemleriile kimlerin gün içerisinde hangi alana girip çıktığı, bir alandane kadar zaman kaldığı, sorgulama anında kimin nerede olduğu gibi anlık listeler alınabilir. Özellikle yangın, deprem gibi acil durumlar olduğunda, bu listelerin anlık olarak alınabilmesi de personelin can güvenliği açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Geçiş Hareketlerinin İzlenmesi

İşletme üzerindeki bütün geçiş noktalarında oluşan olumlu ya da olumsuz geçiş hareket bilgileri, eş zamanlı yani çevrimiçiya da geçmiş zamanlı yani çevrimdışı olarak görülür. Sistemdeki bir bilgisayar üzerindeki merkezi veritabanına aktarılır. Ayrıca bu aktarım raporlanabilir. Personelin giriş ve çıkışları yine araç geçiş sistemleri ile de zaman ve nokta bazında yetkili kullanıcılar tarafından izlenebilir.

Resim İzleme

Geçiş noktalarındaki turnike ya da kapıdaki güvenlik elemanlarına geçiş yapan kişilere ait vesikalık fotoğrafların bulunduğu, fotoğraflara büyütülerek bakılabilen bir bilgisayar sistemdir. Birden fazla geçiş turnikesi bulunan noktalarda ise bu bilgisayar ekranı turnike sayısı kadar resim çerçevelerine bölünmektedir. Her turnikeye ait resim çerçeve alanı bilgisayarın ekranı üzerinde tanımlanabilir.

Sistem Monitörü: Tüm kapı geçiş kontrol sistemleri cihazların ve cihaz durumlarının grafiksel olarak online takip edilmesi sağlar.

Eylem Monitörü: herhangi bir noktadaki eylemin zaman, yer, kişi ve eyleminin takip edilmesini sağlar.

Vardiya Kontrollü Geçiş Kontrollü Sistemi

İçerisindekitüm modüllerin birbirleri ile entegre çalışabildiği, tek bir veri tabanı bütünlüğünü ifade eder. Böylece puantaj modülünde tanımlanmış vardiya planları kapı geçiş kontrol sistemleri içerisinde bir karar mekanizması olarak çalışabilir. Kurumsal alanların pek çoğundaeğer gerek duyulursageçişine izin verilmeyen personelin istenilen noktalardaki geçişleri engellenir. Böylece sadece vardiyasında olanlar giriş çıkış yapabilme yetkisine sahip olurlar.

Geçiş kontrol sistemlerine özellikle büyük ölçekli yapılarda yoğun bir ihtiyaç duyulmaktadır. Zira bu alanlara giriş çıkışlar söz konusu olduğunda çok sayıda farklı insanın binalara giriş ve çıkış yaptığı gözlenmektedir.  Giriş ve çıkışların kontrol altına alınması ise, bina güvenliğinin sağlanmasında etkili olmaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17