Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir Ne İçin Kullanılır? | Teknoper Sistemleri
10349
post-template-default,single,single-post,postid-10349,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir Ne İçin Kullanılır?

Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir Ne İçin Kullanılır?

Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde teknoloji son derece gelişti. Eski yıllarda büyük ve orta işletmelerde personelin alana giriş ve çıkışlarını kontrol etme adına girişlere bir veya birkaç tane görevli konulurdu. Görevli sayısı giriş sayısına ve işletmenin büyüklüğüne göre değişirdi. Bu görevliler hem girişte hem çıkışlar personelin adının yazılı olduğu sirküye imza attırırdı. Bu uygulamada ekstra bir personel görevlendirilmesinin mali yükü olurdu. Aynı zamanda kaybolan sirkülerden dolayı maaşlarla ilgili bazen problemler yaşanırdır. Günümüzde ise bütün bu sorunlar kartlı geçiş sistemleri ile çözüldü. Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir sorusu kullanmayı düşünen birçok işleme tarafından sorulmaktadır.

Çalışanların giriş ve çıkışlarının kontrol altında tutulması gereken orta ve büyük işyerlerinde kullanılan güvenlik sistemidir. Küçük işyerlerinde alan küçük olduğundan böyle bir sisteme ihtiyaç olmaz. Fakat geçiş ve kontrolün önemli olduğu işyerleri için büyük bir ihtiyaçtır. Kartlı kontrol geçiş, yetkililerin kontrol edilmesini ve yetkilendirilmesini istediği bölümlere sadece izinli olanların girmesine müsaade eder. Özel veya görevli olan kişilerin dışındakiler bölümlere giremediğinden maksimum seviyede güvenlik sağlar. Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir diye düşünüldüğünde giriş çıkışları kayıt altında tutup denetleme ve raporlama imkanı sunan yüksek güvenliktir denilebilir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri ve Ekipmanları

Sistem işyerinde farklı alanlarla entegre edilerek kullanılabilir. Giriş çıkış kontrollerinin dışında sosyal alanların kullanılması, yemekhane girişleri, personel takibi gibi bölümlere entegre edilebilir. Kişilerin bu alanlara giriş yapabilmesi için kartları sistemin yazılımına tanıtılır. Kartlı geçiş kontrol sistemi nedir kadar güvenlik sisteminde kullanılan kartların mahiyeti de önemlidir. Sistemde; manyetik, barkodlu, Proximity ve mifare kartlar kullanılır. Avantajlarının fazla olmasından dolayı mifare kartlar daha fazla tercih edilir. Sistem aşağıdaki ekipmanlardan oluşur:

  • Kart okuyucular
  • Geçiş kontrol yazılımı
  • Kartlı geçiş sistemleri kartları
  • Kart okuyucuların kontrol ettiği geçiş donanımları

Sistemin bütün kusursuz ve mükemmel işlemesi için bütün ekipmanlar önemlidir. Fakat ekipmanlar arasından en önemlileri geçiş kontrol yazılımları ve kart okuyuculardır. Gösterilen kartı algılayan okuyucular yazılıma tanıtılıp tanıtılmadığını sorgular. Şayet kart tanıtılmış ise kişinin geçişine onay verir. Okuyucular kartların zaman tablosunu, geçiş onay bilgilerini hafızasına kaydeder. Kayıt aldığı bu bilgileri ihtiyaç hissedildiğinde bilgisayara gönderir ve bilgisayar üzerinden kolaylıkla raporlanması ve çıktılarının alınması sağlanır. Yaptığı işlere bakıldığında kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir için kolaylık, güvenlik ve rahatlık denebilir.

Neden Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Kullanılmalı?

Bariyerli ve turnikeli olarak uygulanan kartlı güvenlik sistemlerinde amaç kişilerin ve araçların, giriş çıkış bilgilerini tarih, saat ve dakika olarak raporlanmasıdır. Elektronik sistemler gelişmeden önce kullanılan yöntemler işletmelere oldukça fazla yük olmaktaydı. İnsani nedenlerden kaynaklanan kusurlar ciddi problemlere yol açardı. Çok çalışanlı ve yoğun işyerlerinde kapı kontrollerinin yapılmasının zordur. Bundan dolayı hiçbir ayrıntıyı atlamadan işlem yapacak bir sisteme ihtiyaç vardır. Kurumların, binaların ve personel haklarının daha iyi korunması için geçiş kontrol sistemleri geliştirildi.

Kartlar turnikeleri ve bariyerleri kaldırmak ve giriş yapabilmek için anahtar görevi görmektedir. Sistem ağ bağlantısı üzerinden bir veya birden fazla bilgisayara bağlanabilir. Yöneticiler ofislerindeki bilgisayarlar üzerinden personellerinin giriş çıkış tablosunu inceleyebilir. Çıkarılan ve belli bölgeye girmesi engellenen çalışanın izinlerinin iptal edilmesi ise sadece birkaç dakikayı almaktadır. Yazılım üzerinden kart sahibinin girişleri yeniden tanımlandığında girişler sınırlandırılır.

Sistemin sağladığı avantajlar

Geniş güvenlik sistemleri ile entegre edilerek daha fazla emniyet sağlayabilmektedir. Kartlı geçiş kontrol sistemleri nedir sorusuna her seviyede bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılabilecek kadar basit kullanışa sahip olduğunda cevabını sistemin kendi basit, kolay kullanım ve tam güvenlik olarak vermektedir. Kolay erişim sağlanabilen sistem merkezden çoklu yönetime sahiptir.

Özel ve kamu kurumları, fabrikalar, firmalar, depolar, özel alanlar, siteler, oteller, iş hanlarında kullanılan kontrol sistemleri belgelendirme ve raporlama yeteneği ile kullanıcısına büyük avantajlar sağlamaktadır. Personelin veya diğer kişilerin dolaşabileceği ve giriş yapabileceği bölümler hakkında sınırlama getirilebilir. Örneğin misafir olarak gelen kişiler sadece zemin katı dolaşabilir diye sınırlandırıldığında misafir kartıyla giriş yapanlar daha özel bölümlere geçemezler. Böylece üst düzeyde güvenlik sağlanmış olur. Kartlı geçiş kontrol sistemleri en garantili kontrol sistemleri arasında yer almaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17