Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir? | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
10352
post-template-default,single,single-post,postid-10352,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Günümüzde güvenlik ihtiyaçlarına yönelik akılcı ve teknolojik çözümler üretilmektedir. Bu sayede risk altında olan bölgelerin insan marifetine gerek kalmaksızın güvenlik altına alınabilmesi mümkün olmaktadır. Güvenli geçiş için geliştirilen ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan kartlı geçiş kontrol sistemleri hakkında merak edilen bir takım hususlar bulunmaktadır.

Akıllı bir yazılım sayesinde geçişin kontrol altına alınması ve kısıtlanabilmesi mümkün hale gelmiştir. Özellikle çok sayıda kişinin gün içerisinde işlem yaptığı alanlarda geçiş kontrol sistemleri kritik bir öneme sahiptir. Personelin sürekli olarak manuel bir şekilde insanları takip etme gereksiniminin önüne geçildiği sistemlerin temel özellikleri ise şu şekildedir. Buna göre:

  • Sistem akıllı bir yazılıma ve donanıma sahiptir,
  • Sadece sisteme tanımlaması yapılan kişiler için kapı ya da turnike aktif hale gelebilmektedir,
  • Sistemde, şeffaf renkte bir ekrana okutulan kart ya da herhangi bir aygıtı tanımlayan sistem giriş ya da çıkış talebini onaylamaktadır,
  • Tanımlı olan kartlar için yeşil ışık yanmaktadır,
  • Bununla birlikte kartlı geçiş kontrol sistemleri tarafından tanımlı olmayan kişilerin girişi engellenerek kırmızı ışık ve beraberinde uyarıcı bir ses ortaya çıkmaktadır.

Kartlı Geçiş Sisteminin Kullanıldığı Alanlar

Güvenlik ihtiyacının yanı sıra kontrol mekanizmasının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için kartlı geçiş sistemi gereklidir. Özellikle binlerce insanın görev yaptığı bir fabrika ya da şirkette kişilerin işe geliş saatlerini tespit etmek kartlı sistemler olmaksızın oldukça güç olacaktır. Bununla birlikte özellikle yabancı şahısların ve farklı amaçlı kişilerinde ayırt edilebilmesi sadece insan kontrolü son derece güçtür. Tüm bu etkilerin varlığı sebebiyle büyük siteler, iş yerleri ve kamuya açık resmi ile özel kuruluşlarda kartlı geçiş kontrol sistemleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Buna göre özel olarak sistemin kullanılmaya devam ettiği alanlar şu şekildedir:

  • Hastana, klinik, sağlık ocağı, poliklinik giriş ve çıkışlarında ile ameliyathane gibi alanlara yetkisiz ve izinsiz kimselerin geçişin engellenmesi,
  • Okul, fakülte ve üniversite kampüsü gibi alanlara sadece yetkili ve hak sahibi kişilerin girişinin kontrol altına alınabilmesinin sağlanmasında,
  • Birlik, Gazino, Askerlik Şubesi ile askeri tesis gibi alanlara yetkisiz kişilerin girişlerinin engellenmesi,
  • Emniyet müdürlüğü ve karakol gibi çok sayıda insanın girip çıktığı kamuya açık resmi alanlarda güvenliğin ve kontrolün sağlanabilmesi amaçlarında,
  • Fabrika, İşletme. Mağaza gibi genel kullanım alanlarında yine kontrolün sağlanması ve art niyetli girişimlerin önlenebilmesi amacıyla kartlı geçiş kontrol sistemleri kullanılmaktadır.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Katkısı Nedir?

Bilindiği gibi özellikle kamuya açık alanların sadece göz yordamıyla korunması ve kontrolü oldukça güçtür. Bu nedenle firma ve kuruluşların güvenliğinin kusursuz bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla turnike geçiş sistemi uygulamasına geçilmiştir. Uygulama ile yetkisiz ve art niyetli kimseler kolaylıkla tespit edilerek anında müdahale edilmektedir. Aynı zamanda personel ve zaman kaybının da asgari düzeye indirilmesi otomatik geçiş kontrol sistemleri sayesinde teminat altına alınabilmektedir.

Kontrol ve güvenlik maksatlarının sağlanmasına yardımcı olmasının yanı sıra adli ve idari vakalarda ve gelişmelerde de önemli bir veri depolama özelliğine sahiptir. Nitekim giriş ve çıkış saatleri ile personel bilgilerinin de tespit edilmesi akışına uygun olmayan vakalar için önemli bir ipucu niteliğindedir. Bu özellikleri sayesinde kartlı geçiş kontrol sistemleri ev ve iş yerlerinde güvenliğin kitlesel olarak sağlanmasında oldukça etkilidir.

Sizde çok sayıda konutun bulunduğu sitenize ya da iş yerinize gelişmiş ve nitelikli donanıma sahip sistemlerden kurdurabilirsiniz. Böylece dış dünya ile aranıza güvenilir bir bariyeri de eklemiş olacaksınız.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Yetkili Firmaları

Ülkemizde giderek geniş bir ağa hitap eden güvenlik sistemleri nitelikli bir koruma önlemi sunmaktadır. İnternet üzerinden ya da çevrenizden güvenilir ve tecrübeli bir bilişim ile teknoloji alanında faaliyet gösteren firma ile irtibat kurabilirsiniz. Bu sayede hem sizin hem de üyesi olduğunuz çevrenin güvenliği konusunda belli kaygılardan rahatlıkla arınabilirsiniz.

Ülkemizde alanında uzman ve yetkin bir firma ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Günümüzde firma ve diğer farklı yapıların güvenliği için Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri önemli bir görev üstlenmektedir. Sadece firma değil, okul ve apartman güvenliğinde de kontrol sistemlerinin etkili oldukları bilinmektedir.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17