Kartlı Asansör Sistemi | Teknoper Kartlı Asansör Sistemi
9678
page-template-default,page,page-id-9678,page-child,parent-pageid-9626,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kartlı Asansör Sistemi

Kartlı Asansör Sistemi Nedir?

Teknoloji de hızla ilerleme kaydediliyor. Her alanda gün geçmiyor ki yeni bir gelişme yaşanmasın. Asansör sektörü de teknolojide yaşanan bu gelişmelerden nasibini alıyor. Bugün dünya ölçeğinde bakıldığında yapay zeka ile çalışan, aynı hat üzerinde çift olarak çalışan asansörlere de denk geliyor. Teknik olarak bakıldığında ise sistem olarak özellikle otellerde, büyük iş merkezlerinde kartlı asansör sistemi tercih ediliyor. Bilmeyenler açısından bu sistem nedir sorusuna ise şu yanıt verilebilir. Kişilerin kartta tanımlı olan katlara çıkmasını sağlayan sistemlere verilen isim.

İki türlü kullanım biçimi var. Bunlardan ilki şu şekilde açıklanabilir: İç kullanım olarak, normal asansörlerde katlara çıkmak için öncelikle olarak kişi bu kartı asansör kabinin içindeki yerine takıyor. Sonrasında çıkacağı kartın sayısına basıyor.

kartlı asansör sistemi

İkinci kullanım alanı ise, kabinin dış kısmında doluyor: O zaman da bu sistemin görevi karta verilen yetki dahilinde kişinin gideceği kata gitmesini asansöre binmeden sağlıyor.  Yani kartlı asansör sistemi özel ve ayrıcalıklı olan bir sistem olup, sistemin bu alanda geldiği son noktadır.

Kartlı Asansör Sistemleri Neden Tercih Ediliyor?

Aslında asansör dünyasında sürekli olarak gelişmeler yaşanıyor. Bunun yanında bir de işin içine ilgili standartlar ve yasal mevzuatlar giriyor. Tüm bunlarda teknoloji ile bir tür paralel olarak yürüyor. Normalde kartlı geçiş sistemleri sadece asansör sektöründe kullanılmıyor. Bina güvenlik geçişlerinde, hastane sistemlerinde, kimi otomasyon ünitelerinde de kullanılıyorlar. Aslında kullanım alanları son derece geniş olan sistemlerdir.

Kartlı asansör sistemi ünitelerinin asansörde tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi, otelde kalan müşterilerin sadece kendi katlarına çıkmasını sağlamak. Burada yer alan ana amaç ise otel içinde gerekli olan güvenliği ve sessizliği sağlamak. Karmaşayı ortadan kaldırmak. Bunun otelde kalan müşteriler içinde avantajı var. Zira hangi kata çıkacaklarını düşünmek durumunda kalmıyorlar.

Büyük iş merkezlerinde de özellikle güvenlik açısından tercih ediliyorlar. Takip edilebilirlik çok daha kolay oluyor. Aynı zamanda raporlama özelliğinin olması da sistemin tercih edilmesinin en temel nedenleri arasında geliyor.

Kartları Asansör Sistemi Asansör Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Her işin olduğu gibi kartlı asansör sistemi ünitelerinin de bir maliyeti var. Normal standart yapım bir asansöre göre böylesi bir ünite kullanıldığında rakam otomatik olarak yükseliyor.

Lakin rakamlar iş kullanım ya da dış kullanım olmasına, ya da asansörün kat sayısına göre değişmiyor. Bu bir elektronik ünite ve buna göre programlanıp hazırlanıyor. Rakamı belirleyen unsur ise kullanılan malzeme, kartlı sistemin özelliği ve firması oluyor. Rakamlar yerli yabancı olmasına göre de vergi vb. durumlardan dolayı farklılıklar gösteriyor.

Üstte belirtilen parametreler dışında ise fiyatı belirleyen başka bir değer bulunmuyor. Lakin toplam asansör ücretine çok yüksek bir değeri olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Sistem Nasıl Çalışır?

Şimdi üstte verilen bu bilgilerden sonra sistemin çalışması hakkında bilgi verilmesi gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Kartlı asansör sistemi noktasında sistemin çalışması tamamen elektronik bir sistem dahilindedir. Öncelikle olarak karta kullanıcı kişi tanımlanır. Buna ilaveten hangi kata gidecek ise kartlı kat yetkilendirme yapılır. Yani o kartı kullanacak olan kişinin hangi katta inecek ise o kata dair bir yetkilendirme gerçekleştirilir. Burada kişi başka bir kata çıkamaz. Ama dilediği kata en üst katta bile olsa inebilir. İnişte bir sorun olmamasına rağmen, çıkışta böyle bir durum söz konusu değildir. Bu bağlamda tamamen akıllı sistemler olduğunu belirtmek gerekir.

Kartlı asansör sistemi teknik özellikleri hakkında da bilgi vermek gerekir ise temel veriler şunlardır: 12 V- 24 V DC voltaj ile çalışırlar. Normalde çalışma frekansı  13,56 MHz olarak tanımlanır.Optik izleme özellikleri vardır. Sınırız kullanıcı hafızası olan kartlardır. O yüzden özellikle büyük çaplı otellerde yüzlerce kişi tanımlanabilir. Otel müşterisi ayrıldığında yeniden sayısız kez, kart bozulana kadar tanımlama yapılabilir.

ISO/IEC 14443A, ISO/IEC 14443B, ISO/IEC 18092-NFC standartlarına uygun olarak üretilirler.-10 ile +70 derece arasında sorunsuz bir biçimde çalışırlar. Ultra Light Mifare Felica, Mifare, Hybrid Desfire,  Mifare Plus, Jevel, NFCIP1 gibi farklı kart tipleri tarafından desteklenen özelikte olan kartlardır. Tüm testlerden geçtikten sonra piyasaya sunulurlar.

 

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17