Kartlı Kapı Sistemi | Teknoper Kartlı Kapı Sistemi | Geçiş Kontrol Sistemleri
9680
page-template-default,page,page-id-9680,page-child,parent-pageid-9626,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Kartlı Kapı Sistemi

Kartlı Kapı Sistemi Hakkında Her şey

Belirlenen alan içerisinde, yetkililerin belirlediği kişilerin, belirlenmiş aralıklarla giriş ve çıkışını sağlayan sistemlere kartlı kapı sistemi denilir. Sistemde kişilere verilmiş olan kartlar daha önceden sisteme girilir. Giriş yapılarak okutulan bu kartlar, kapı kilit sistemini tetikleyerek kapını açılmasını sağlar. Turnikelere kuru kontak verdiğinden geçişe imkan verir. Kişilerin ve kurumların tercihine göre istenirse otopark bariyerleri gibi kumanda edilebilir şekilde tasarlanabilir. Geçiş sistemleri 13,36 mhz mifare yahut 125 khz proximity kartları okumaktadır. Mifare veya proximity kart sahiplerinin geçişteki okuyuculara 5 ila 10 cm kadar yaklaşmaları sistemin kartı okuması için yeterlidir. Özellikle güvenliğin sağlanması gereken yerlerde ve kurumlarda bu sistemler oldukça verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

Radyo frekanslarını kullanarak objeleri tekil veya çoğul olarak otomatik olarak tanımayı sağlayan RFID,  kartlı kapı sistemi temelini oluşturmaktadır. Radyo Frekansı ile Tanıma Teknolojisi, bir etiket ve okuyucudan oluşmaktadır. Radyo Frekansı ile Tanıma etiketi, nesnelerin bilgilerini almak, saklamak ve göndermek üzere programlanırlar. Ürünlerin üzerine yerleştirilen etiketler okuyucu tarafından okunur. Böylece tedarik edilen bilgiler zincirleme yöntemi ile otomatik olarak kaydedilir. İstenirse bu bilgilerde değişiklik yapılabilir. Etiketler, radyo frekanslarını almaya ve netice vermeye olanak taşıyan silikon yonga, anten ve kaplamadan oluşmaktadır. Yonga, etiketin üzerinde yer aldığı ürüne ait bilgileri saklarken anten, radyo frekanslarını kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya ulaştırır. Kaplama ise etiketin nesne üzerine yerleştirilebilmesi için anteni ve yongayı kavrar.

Standalone Kartlı Geçiş Sistemi

Binalara veya kurumlara herkesin girmesini engelleyerek sadece izinli olanların geçişini sağlayan kartlı kapı sistemi, dört farklı sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflardan birincisi olan Standalone, bilgisayardan bağımsız olarak çalışan bir sistemdir. Standalone Kartlı Geçiş Sistemi kullanımında ilk olarak ana kart okutulur.  Ana karttan sonra diğer bütün kartlar sisteme tanıtılır. Tanıtılan kartlara geçiş hakkı verilir. Kartın sistemi tetiklemesi istenildiği gibi ayarlanabilir. Bu sistemde kuru kontak tetikleme görevini yaptığından, manyetik kilit, elektronik kilit ve elektrikli kilit kullanılabilir. standalone kartlı geçiş sistemleri kartlı kullanılabildiği gibi şifre okutularak da geçiş sağlanabilir. Sisteme sabotaj uygulandığında alarm verir ve kendini kapatır. Yüksek güvenliğinden dolayı, apartman kapılarında, odalarda, ofis ve depo girişlerinde tercih edilebilir.

kartlı kapı sistemi

Off-line Kartlı Geçiş Sistemi

Bilgisayarın açık olmasına ihtiyaç duyulmadan okutulan kartları hafızasında saklayan off-line kart okuyucularının kullanıldığı kartlı kapı sistemi çeşididir. Bu sistemde kartların bölgeleri oluşturulur. Hangi kartın hangi günlerde ve hangi saatler aralığında kullanılabileceği işlenir.  Sistemin programındaki bütün bilgiler bilgisayara aktarılabilir. Kartın ne zaman kullanıldığı, kapıların yoğunluğu gibi çeşitli raporlar mail olarak veya yazıcıdan çıktı olarak alınabilir.

Sistemden geçiş yapılabilmesi için öncelikle kartların cihaza tanıtılması gerekir. Ardından kart numaraları yazılıma eklenir. Var olan bütün kart okuyucularına kart numaraları kolay bir şekilde transfer edilir. Böylece kart sahipleri okuyucuların bulunduğu bütün kapılardan giriş yapabilme imkanını elde ederler. Turnike geçiş sistemleri için çok ideal olan bu sistemden kart numarasının silinmesi veya yeni bir numaranın eklenmesi sadece birkaç saniye sürmektedir. Geçiş kontrol paneline ihtiyaç yoktur. Çünkü zaten her bir cihaz ayrı bir panel olarak görev yapmaktadır. IP tabanlı kartlı kapı sistemi en yakın ağa bağlanarak sisteme dahil edilebilir. Kartı okutan kişiye ait özel bilgiler, renkli ekran aracılığı ile ağ sayesinde sisteme aktarılır.

Panelli Kartlı Geçiş Sistemi

Wiegand readerları kullanıldığı panelli kartlı kapı sistemi, 4, 8 veya 16 tane kart okuyucunun bağlanabileceği bir sistemdir. Hard disklerinde herhangi bir bilgiyi tutmayan Wiegand readerlar, kartı okuduğu anda okuduğu kartın bilgilerini ana panele ulaştırır. Ana panel kart sahibine geçiş izni verip vermeyeceğinin kararını verir. Bu karar okuyucunun verdiği sinyalle belli olur. Wiegand kart okuyucu gelen sinyale göre kapıyı açar veya açmaz.

On-Line Kartlı Geçiş Sistemi

Kullanım sırasında bilgisayarın açık olması gerekmektedir. Kartlı kapı sistemleri arasında bulunan On-Line geçiş sisteminde, geçiş yetkileri, geçiş adetleri, geçiş zamanları program üzerinden tanımlanmaktadır. Sistemin kart okuyucuları konvektör aracılığı ile bilgisayara bağlıdır. Kartın bilgilerini alan okuyucu bilgileri hızlı bir şekilde bilgisayarda bulunan geçiş kontrol programına iletir. Programa daha önceden geçiş hakkı bulunan kart numaraları girilmiştir. Program bu numaralar arasında eşleştirme yapar. Yetki kontrolü yapıldıktan sonra geçiş hakkı varsa veya yoksa durumlarına göre okuyucuya komut gönderilir.

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17