Mekanik Mantar Bariyer | Teknoper Mekanik Mantar Bariyer
9707
page-template-default,page,page-id-9707,page-child,parent-pageid-9634,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Mekanik Mantar Bariyer

Mekanik Mantar Bariyer Nedir?

Manuel mantar sınıfı içerisinde yer alan mekanik mantar bariyer toprağın altına yerleştirilen muhafaza haznesine sahiptir. Kullanıcı kullanım isteğine göre zemin altından itibaren istenilen yüksekliğe kadar paslanmaz çelik gövdeye sahip olan mekanik mantar bariyer yukarı doğru çekilebilmektedir. Kullanımı üzerindeki anahtar yardımı ile olmaktadır. Ürün mekanik olduğu için oldukça dayanıklıdır.

Çalışma prensibi olarak mekanik mantar bariyer sistemi kilit açıldığında gazlı piston aracılığı ile bariyerin yukarı doğru kalkması ve istenildiği zaman ayak kuvveti uygulayarak yerine itilmesi ile olmaktadır. İnsan gücüne dayalı olan bu ürüne anahtarlı baba adı verilmektedir. Ağırlık bakımından diğer bariyer çeşitlerine oranla oldukça hafif kalmaktadır. Bu ürünün asıl kullanım amacı izinsiz araç park etmelerin önüne geçmektedir. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Kalabalık kullanılacak yerlerde ayrı daha sakin yerlerde ayrı mekanik bariyerler kullanılmaktadır.

mekanik mantar bariyer

Son yıllarda özellikle kötü niyetli kişiler tarafından kilit mekanizmalarına tornavida yardımı ile zarar verilmekte ve işlevsiz hale gelecek konuma getirilmektedirler. Bu tarz saldırılarla işlevselliğini kaybeden mekanik mantar bariyer sistemleri yerini yeni bariyer mekanizmalarına bırakmaktadır.

Mantar Bariyer Çeşitleri

 • Silindir mantar bariyer: 80km hızla çarpan bir aracı dahi içeriye sokmayacak derecede güvenli tasarlanmıştır. En yoğun yerlerde dahi sorunsuz çalışan hidrolik çalışma sistemine sahiptir. Silindir mantar bariyer bariyer sistemi içerisinde en dayanıklı ürünler arasındadır. Özellikle otoparklarda ve güvenlikli geçiş bölgelerinde kullanılmaktadır.
 • Manuel mantar bariyer; trafiğin yoğun olduğu yerlerde alışveriş merkezleri otoparklarında ve işyeri önleri gibi yerlerde mükemmel çözüm sağlamaktadır. Manuel olan anahtarı ile kilit açılarak ayakla basılmak koşulu ile aşağı inince kendisi kilitlenir. Araç üzerinden geçtikten sonra mantar kendisi yukarı doğru çıkarak yine kendisini otomatik olarak kitler. Aynı çalışma sistemine sahip mekanik mantar bariyer yine manuel mantar bariyer gurubu içerisinde yeralmaktadır.
 • Mini manuel mantar bariyerler trafiğin yoğun olmadığı özel otoparklar, işyeri ve bina önleri için mükemmel bir çözümdür. Manuel olduğu için yine anahtarla açılarak ayak üzerine basılır araç üzerinden geçer ve üzerine park eder. Araç gidince anahtar ile açılarak mantar kendisini yukarıya çıkarır. Sistem tamamen manueldir ve bu nedenle sorunsuz çalışmaktadır.
 • Sabit mantarlar ise özellikle belediyeler tarafından kullanılmaktadır. Kaldırımlara araç park edilmemesi için belediyeler tarafından kaldırımlara yerleştirilir. İş yeri ve kaldırımlarda sık olarak karşılaştığımız ürünler sabit mantarlardır.

Mekanik Mantar Bariyerlerin Özellikleri

 • Koruma sınıfı 55 sınırındadır.
 • -20 dereceden +55 dereceye kadar problemsiz çalışmaktadır.
 • Tahrik sistemleri gazlı amortisör üzerine kurulmaktadır.
 • Kaldırma pistonları 27x600x10 olarak verilmiştir.
 • Çalışma sürekliliği %100 garantilidir.
 • Hız olarak ortalama bir değere sahip olan mekanik mantar bariyer 2/4 olarak belirtilmektedir.
 • Paket ölçüsü 820x400x400 mm boyutunda bulunnmaktadır.
 • Manuel sistem içerisinde kilit açıldığında gaz basıncı ile hareketli kısmı harekete geçerek yükselir. Eğer gerek görülürse ayak basarak tekrar zemine kapanması sağlanmaktadır.
 • Flanşları ve bariyer kapağı Etial 160 alüminyum yapıdadır.
 • Gövdesi 273 mm çapındadır.
 • Üzeri sıcak daldırma galvazindir.
 • Emniyet sisteminde paslanmaz elementler kullanılmaktadır.
 • Duba kısmı 170 mm çapında ve 5 mm kalınlığındadır.
 • CR 304 paslanmaz çelikten oluştuğu için oldukça dayanıklıdır.
 • Üzerine güvenlik olarak bant veya led ışık takınabilmektedir.

 Mekanik Mantar Bariyer Montajı

Öncelikle mekanik mantar bariyer montajı yapılırken zemin kazılır. Kazılacak zemin 50 cm eninde, 80 cm derinliğinde olmalıdır. Kurulum yerine ince çakıl serilir. Mantar bariyerin dubası bu kazılan çukura konulur, teraziye alındıktan sonra etrafı taş ve çakıl atılarak sabitlenir ve sonra beton dökülür.

Beton döküldükten sonra kuruması beklenir ve kullanılabilir. Kurulum sırasında mekanik mantar bariyerin zemine gömülen kısmı 700 mm boyundadır. Mekanik mantar bariyerler dilendiğinde farklı boy ve ebatlarda üretilebilmektedir. Tüm çelik parçaları paslanmaya karşı korumak amacıyla galvaniz kaplanmaktadır.

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17