Parmak İzi Turnike Sistemleri | Geçiş Kontrol Sistemleri
9682
page-template-default,page,page-id-9682,page-child,parent-pageid-9628,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Parmak izi Turnike Sistemi

Parmak İzi Turnike Sistemleri

Her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. Bu yüzden günümüz koşullarında parmak izi sayesinde insanların kimlikleri kolayca tespit edilip birbirinden ayrılmaktadır. Bu sayede üretimi yapılan  parmak izi turnike sistemleri kullanıldığı birçok alan olduğu gibi güvenlik alanında da kullanılmaktadır. Parmak izi turnike sistemleri ile güvenlik kontrolü kolay bir şekilde sağlanabilir. Parmak izi turnike sistemlerinde ofislerde, yurtlarda ve okullarda kolayca giriş çıkış yapılabilir. Bu sayede yabancı kişilerin başka kişilerin kartlarını kullanarak herhangi bir yere giriş çıkışının önüne geçilir. Parmak izi turnike sistemleri ülkemizde hata dünyada güvenlik amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemin kullanım şekli parmak izinizi ilgili bölgeye koyduğumuzda sistemin kendiliğinden sizi tanıması ve giriş çıkışlara izin vermesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu sistemi kullanan işletmeler, fabrikalar, yurtlar ya da diğer Kamu kurum ve kuruluşları güvenlik hizmetini  hem çok üst düzeyde hem de minimum maliyet de yapmış olurlar. Her insanın parmak izinin farklı olması ve asla hiç kimsenin birbiriyle parmak izi uyuşmaması sonucu böyle bir sistemin üretilmesinin önü açılmıştır. Bu sistemi  yani parmak izi turnike sistemleri kullanan işletmeler ya da kurumlar kendi personel ya da kişilerini rahatlıkla giriş ve çıkışının  yapılıp yapılmadığını tespit edip daha hızlı bir işleyiş sağlamaktadırlar. 

Parmak İzi Turnike Sistemi Faydaları

Birçok yerde kullanılan parmak izi turnike sistemleri faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Güvenlik için harcanan maliyet minimum seviyeye düşmektedir
 • Kartlı girişler de yaşanan kartımı kaybettim , evde kaldı ve yanımda değil gibi mazeretler tamamıyla ortadan kalkar.
 • Kartlı  işlemlerde kartlar zamanla yıprandığı için yenilemek gerekmektedir. Bunun için de ekstra maliyet oluşmaktadır.
 • Kartlı girişlerde başkasının kartı kullanılarak kurumlara giriş çıkış yapabilmektedir. Parmak izi turnike sistemleri sayesinde her kişinin parmak izi birbirinden farklı olduğu için giriş ve çıkışlar sadece kişiye özgü hale getirilmiş olacaktır.
 • Paslanmaz ve çelik gibi yapılardan oluştuğu için kullanım ömürleri uzundur
 • Hızlı çalışan bir yapısı olduğu için kolay bir giriş çıkış sağlamaktadır
 • Personellerin giriş ve çıkışlarında yaşanabilecek olan sıra ya da buyrukların Önüne çok hızlı olmasından dolayı geçilmektedir
 • Personellerin giriş ve çıkışları daha kontrollü ve disiplinli bir şekilde  yapıldığı için personel yönetimi parmak izi turnike sistemleri  sayesinde daha rahat şekilde gerçekleşir

Turnike Sistemlerinin Çeşitleri

Turnike çeşitleri 4 grup şeklinde sıralanır. Bu gruplar hızlı geçiş turnikeleri, engelli geçiş turnikeleri,  bel turnikeleri ve boy turnikeleridi olank üzere 4 çeşit turnike sistemleri vardır.

 • Hızlı Geçiş turnike sistemi: Bankalarda, metrolarda, iş merkezlerinde, yoğun ziyaretçi ve personelin giriş çıkışların yapıldığı yerlerde bulunmaktadır. Kullanım olarak iç ortamlar için tasarlanmış şekildedir. Tek bir tasarlanmış çeşidi yoktur. Mimarlar ve dekoratörlere göre değişik tasarımlar sunulmaktadır.
 • Engelli geçiş turnikeleri: VIP turnike sistemi olarak da adlandırılan engelli geçiş turnikeleri özel amaçlar için kullanılmaktadır. Engelli taşıması ve taşınması gereken çok büyük malzemelerin geçişinde kullanılmaktadır.  Bu turnike sisteminde iki tip bulunmaktadır. Bunlar motorlu tipleri ve manuel tipleri olarak ayrılır. Her turnike sistemi belirli bir amaca göre tasarlanmıştır.
 • Bel turnikeleri: Bu turnike çeşidine çeşitler verilmektedir. Bunlar 3 kollu turnike ve  triplex turnike gibi değişik isimler almaktadır. Bel tipi turnikeler piyasada en fazla tercih edilen  çeşit olmaktadır. Bu turnike sisteminin kullanıldığı yerler plazalar, sanayi tesisleri, kamu kurumları, iş Merkezi gibi kontrollü giriş ve çıkışlarının yapılması gereken yerlerde kullanılmaktadır.
 • Boy tipi turnike sistemi: Bu sistem kafes tipine de benzemektedir. Genel olarak çok fazla güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Yetkili olan kişilerin geçişine kesin bir sınır getirilmektedir. Bel tipi turnike sistemleri üzerinden atlama durumu olup geçip sağlama imkanı vardır ama bu boy tipi turnike sistemlerinde yüksek bir bölge olduğu için kesinlikle üzerinden atlama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu turnike sisteminde geçişler yavaş olarak gerçekleştiği için her alanda kullanılması söz konusu değildir.

Parmak İzi Turnike Sistemi Kullanım Alanları

 • Yurt
 • Yemekhane
 • Hastane
 • Havaalanı
 • Fabrikalar
 • Plaza
 • İş yerleri

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17