Personel Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında | Teknoper Sistemleri
10356
post-template-default,single,single-post,postid-10356,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Personel Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında

Personel Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında

Personel Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında 

Orta ve yüksek sayıda çalışana sahip işletmelerin çalışanlarının işe giriş çıkış saatlerini kontrol etmek, günlük veya aylık kaç saat çalıştıklarını ölçmek, işe geç kalanları tespit etmek için kullandıkları sistemlere personel geçiş kontrol sistemleri denilir. Sistem sayesinde işletme personelin devam durumlarını kontrol altında tutarken maaş ve fazla mesai hesaplamalarını yaparken de sistemin verilerinden yararlanır. Sistemin kullanışı aslında çok kolaydır. Fakat üretici firma sistemi kurduktan sonra işyeri yetkililerine kullanımı ile ilgili eğitim vererek sistemin en ince detayı hakkında bilgilendirme yapılır. Yapılan bilgilendirmelerde sistemin sadece geçiş için kullanılmadığını daha birçok yönü olduğu keşfedilir.

İşyerinde bulunan ve takibi yapılması gereken bütün personelin ilgili verileri yazılıma tanıtılır. Girişine izin verilmeyen kişiler işyerine giriş yapamaz. Misafir olarak gelenler ise özel izinle giriş yaparlar. Personel geçiş sistemlerinin çeşitleri vardır. Bunlar:

 • Kartlı geçiş sistemi
 • Biyometrik sistem
 • Parmak izi okuyucu sistem
 • Avuç içi damar okuyucu sistem
 • Yüz tanıma sistemi

Neden Personel Geçiş Sistemi Kullanılmalı

Yüksek seviyede güvenlik içeren personel geçiş kontrol sistemleri kişiye özgü dijital tanım yapılarak kullanıldığından hata yapmayı sıfırlamaktadır. Kartlı sistemlerde kullanılan barkodlu, manyetik, mifare ve Proximity kartlar kişiye özel tek ve eşsizdir. Biometrik sistem, yüz tanıma, parmak izi okuma ve avuç içi damar okuma ise bireye özel karakteristik özellikleri değerlendirerek geçiş imkanı tanıdığından maksimum güvenlik sağlamaktadır.

Sistem, personelin maaşlarının hesaplanması için gerekli olan bilgileri eksiksiz sunmaktadır. Yönetici bilgisayarlarına ağ bağlantısı üzerinden aktarılan bilgilerin kontrolü kolaylıkla yapılabilmektedir. Çalışanların giriş çıkış saatlerini dijital ortamda kayıt altına alan geçiş kontrol sistemleri bordroya esas olan hesaplamaların ve devam kontrole ilişkin çok çeşitli raporların görüntülenmesini ve çıktı olarak alınmasını sağlar. Maaş hesaplamalarında insani kusurlardan kaynaklanan hataların sıfırlanması hedeflenir.

Gelişen teknoloji işletmelerin iş yükünü hafifletmiştir. Çalışanların giriş çıkışlarını kontrol etmesi ve kayıt altında tutması için ekstra personel görevlendirmek yerine bir defaya mahsus kurulan personel geçiş kontrol sistemleri daha ekonomik imkanlar sunmaktadır. Sistem işyerinin özel bölümleri, yemekhane gibi alanlarla entegreli çalışabilmektedir. Personelin bu mekanlara giriş çıkışları da aynı sistem üzerinden kontrol altına alınabilir. Sistem işçi ve iş yeri güvenliği ile mali hesaplamalar için kusursuz hizmet sunar.

Personel Geçiş Sistemi Genel Özellikleri

Personel Devam Takip Sistemleri, Personel Puantaj Sistemi gibi çeşitli şekillerde isimlendirilen personel geçiş kontrol sistemleri genel özellikleri şunlardır:

 • Kullanımı basit ve pratik yazılıma sahip olan sistem her çalışma tipine uygun olarak tanımlanabilir.
 • Birden fazla puantajı aynı anda hesaplayıp raporlayabilir.
 • İşletmenin farklı vardiya sistemine uyum gösterir.
 • Puan hesaplaması parametrik olup istenilen şekilde tasarlanabilir.
 • Kullanım kolaylığı sağlayacak yenilikler ve yeni çözümler internetten güncellenebilmektedir.
 • Zaman ve personel geçiş kontrol sistemleri devam takip raporların ihtiyaca göre tasarlanmaya ve filtre uygulamaya uygundur.
 • Sistemdeki puantaj istenilen hızda ve formatta bordroya aktarılabilir.
 • Belli tarih aralıkları için vardiya tipleri tanımlanabilir.
 • Aynı yazılım üzerinden online geçiş izleme, ziyaretçi takip ve yemekhane takip sistemi entegre edilebilir.
 • Tanımlanan kriterlere göre otomatik olarak vardiya tespiti yapar.
 • Biometrik ve kartlı sistem aynı anda hybrid olarak kullanılabilir.
 • Toplu işlem sihirbazı vardır. Bu sihirbaz ile birçok işlem aynı anda topluca ve kısa süre içinde yapılır.
 • Anlık değişen organizasyon veya bölümdeki değişiklikler, vardiyasına gelenler gelmeyenler, geç gelenler, izinli olanlar, içeride dışarıda olan personel, erken gelenler, erken çıkanlar gibi bütün değişiklikler anında görülebilir.

Personel Geçiş Kontrol Sistemi Ekipmanları

İşgücü kaybını en aza indirgemek, çalışanların giriş çıkışlarını ve maaşı ile ilgili her türlü hesaplamaları eksik olmadan yapmayı sağlayan personel geçiş kontrol sistemleri çeşidine göre ekipmanlara sahiptir. Genel olarak kullanılan ekipmanlar, geçiş kontrol yazılım programı ve okuyucu sistemdir. Bu ikilinin bağlı bulunduğu bilgisayarlar ve ağ bağlantısı olmak zorundadır.  Kartlı geçiş sistemleri için ekstra kart ihtiyacı vardır. Kartın türüne göre  proximity kart okuyucu tercih edilebilmektedir. Böylece sorunsuz bir şekilde etkili bir güvenlik hizmetinin sunulması mümkün olmaktadır.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17