araç yaslama demiri | Geçiş Kontrol Sistemleri
9746
page-template-default,page,page-id-9746,page-child,parent-pageid-9640,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Araç Yaslama Demiri

Araç Yaslama Demiri 

Otomobillerin park alanlarında durma mesafelerini belirlemek amacıyla araç yaslama demiri kullanılmaktadır. Araç stoperi olarak da bilinen bu ürünler:

 • Demirden
 • Kauçuktan
 • Plastikten
 • PVC gibi malzemelerden üretilmektedir.

Ülkemizde daha dayanıklı olduğundan dolayı yoğun olarak demir tercih edilir. Durdurucu materyal olarak kullanılan ürünler halk arasında, teker yaslama demiri, teker yaslama direği, otopark stoperi gibi isimlerle bilinmektedir.

Araç aralarında kullanılması önerilmeyen araç yaslama direği araç çeşitlerine göre boyutlandırılmaktadır. Otomobil gruplarında 180 cm uzunluğundan başlar. Otobüs ve kamyon gruplarında en kısa 300 cm uzunluğundaki stoperler kullanılır. Genişliği kadar istenilen amaca hizmet etmesi için stoperin yüksekliği de önemlidir. Stoperin araç altına temas etmeden durmayı sağlaması için yüksekliğinin en fazla 12 cm olması gerekir. Araç yaslama demiri beton veya asfalt zemine direkt olarak dübel veya vida ile monte edilirler. Bazı otoparklarda ankrajlı uygulamalar da tercih edilebilir.

Araçların ebatlarına göre dar bir park alanı oluştururlar. Şerit düzenleme amacı da olan bu ürünler araçların tekerlek darbesine fazlaca maruz kalırlar. Demir dışında malzemeden yapılanlar biraz daha kolay deforme olmaktadır. Ayrıca araçtan inen kişilerin çarpmaları durumunda zarar görmemeleri için sarı, kırmızı gibi dikkat çeken renkler tercih edilir.

araç yasmala demiriAraç Stoperi Çeşitleri

Araçların belli bir düzende park edilmesin sağlayan stoperlerin çeşitleri vardır. Çeşitler şunlardır:

 • Boru tipi araç stoperi: Stoperler arasında en çok bilinen çeşittir. Boru şeklindedir. Yaygın olarak kullanılır. Metal profilin bükülmesi ve flanş ayağının kaynak yapılmasıyla üretilir. Araç yaslama demiri olarak da bilinen bu türlerde, gece karanlıkta daha rahat görülmeyi sağlamak için belli bölümleri reflektif folyo ile kaplanır. Demir borunun çapı ve kalınlığı arttıkça ürünün dayanıklılığı artar.
 • Kauçuk stoper: Kauçuktan üretilmiştir. Esnek bir yapıya sahiptir. Tekerleklerin çarpmasına daha esnek bir mukavemet gösterir. Bu mukavemet ürünün zemine tutunmasını sağlayan vidalara daha az yük binmesine neden olur. Ürünün formunu kullanması için genellikle çelik şaşe tercih edilir. Üzerine fosforlu reflektif bantla takılabilir. Böylece gece daha rahat fark edilir.
 • Plastik stoperler: PPC, PE yani plastikten üretilir. Özel bir bakım istemez. Plastik malzemenin ömrü kadar uzun bir dayanıklılığa sahiptir. Gece fark edilmesini artırmak için üzerine reflektif bantlar konulabilir. Reflektif bantlara yansıyan araç farlar stoperin daha net görülmesini sağlar.
 • Reflektörlü araç yaslama demiri: Araçların durması gereken yeri belirlemek için kullanılır. Çeşitli ebatlarda üretilebilir. Reflektörler, daha kolay dikkat çeker.

Araç Yaslama Demiri Nerelerde Kullanılır?

Toplumda hayatın sorunsuz işlemesi için düzen çok önemlidir. Araçların park alanlarında düzenli durmaması çeşitli tatsız olaylara neden olabilmektedir. Lastik yaslama demiri tatsız olayların yaşanmaması için icat edilmiştir. Park alanlarının düzenli olmasını isteyen kurumlar, şirketler, iş yerleri, otoparklar ürünleri kullanmaktadır. Böylece araçlar diğer araçların giriş çıkışına engel olmayacak şekilde park edecek ve sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca;

 • Mağaza ve işyerinde
 • Site ve konutlarda
 • Bina önlerindeki park alanlarında
 • Açık ve kapalı bütün otoparklarda
 • Benzinliklerde
 • Marinalarda
 • Özel park alanlarında
 • Hastane gibi yoğunluğun ve acelenin çok olduğu yerlerde araç yaslama demiri sıklıkla kullanılır.

Araç Yaslama Demir Özellikleri

Araç lastiklerinin dayanabildiği ideal yükseklikteki stoperler, estetik bir görüntüye sahiptir. Fazla yer işgal etmeyen ürünlerin üzerinde gece karanlıkta fark edilmeyi sağlayan reflektif folyo bulunmaktadır. Stoperlerin uzunluğu ortalama 180 cm ile 300 cm arasında değişmektedir. Yükseklikleri ise araçlara zarar vermeyecek şekilde en fazla 12 cm olarak üretilir. Siyah, kırmızı veya sarı renkte iklimlerin olumsuz şartlarından etkilenmeyen elektrostatik fırın toz boya ile boyanmaktadır. Araç yaslama demiri flanşlarında 4 adet delik bulunur. 8 tane kimyasal dübel veya vida ile sağlam bir şekilde yere monte edilir. Çok ciddi bir etki olmadığı müddetçe zarar görmez, yerinden sökülemez. Borunun çapının ve demirin kalınlığı istenilen ebatlarda üretilir. E logosu olmayan ürünler ECE 104 yönetmeliğine uymadığından kullanılmamalıdır.

 

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17