Hacı Yatmaz | Teknoper Hacı Yatmaz | Geçiş Kontrol Sistemleri
9739
page-template-default,page,page-id-9739,page-child,parent-pageid-9640,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Hacı Yatmaz

Hacı Yatmaz Nedir?

Yaya ile araç trafiğini birbirinden güvenli bir şekilde ayırt etmek ve araç trafiğini düzenlemek için delinatör kullanılmaktadır. Refüj başlarında kullanılan delinatör, hacı yatmaz, şerit ayırıcı ve emniyet silindiri olarak da adlandırılmaktadır. Esnek bir yapıdaki hacı yatmaz, şerit ayırıcı trafik güvenlik malzemeleri arasında yer almaktadır. Termoplastik Poliüretan malzemesinden üretilen hacı yatmazlar esnek olduğu kadar kırılmaz özelliklere de sahiptir. Darbelere karşı uzun ömürlüdür. Herhangi bir çarpma gerçekleşse, ne araca ne de kendine bir zarar gelmez.

Ayak kısmında 3 veya 4 adet delik bulunmaktadır. Asfalt, beton zemine matkap yardımı ile delikler açılarak montajı yapılır. Montajı 10 x 100 mm trifon vida veya 16’lık plastik dübel vida ile gerçekleştirilir. Vida ile asfalt veya beton zemine tutulması yeterlidir. Tutunma direncini artırmak için bazı uygulamalarda hacı yatmaz, kimyasal epoksi ile zemine monte edilir.

Hacı Yatmazın Genel Kullanım Alanları

Üzerinde bulunan reflektörler sayesinde geceleri sürücülerin daha kolay görmesini ve gerekli önlemleri almasını sağlayan hacı yatmazların çok çeşitli alanlarda kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar:

 • Araç geçişlerinin çok yoğun olduğu yollarda
 • Kavşak ve köprü girişlerinde
 • Apartman ve dükkan önlerinde
 • Dernek, vakıf girişlerinde
 • Site içlerinde
 • Havalimanlarında
 • Depo önlerinde
 • Tünellerde şerit ayırma ve yol bölme maksadıyla
 • Alışveriş merkezlerinde yönlendirme yapmak
 • Kavşak ve köprü girişlerinde refüj ayırmak
 • Otoparklarda yönlendirme yapmak ve araç sürücülerini ikaz edip uyarmak maksadıyla kullanılmaktadır.

Özel Termoplastik Poliüretan malzemesinden üretilen hacı yatmaz, doğal hava şartlarında -20 ile +60 dereceye kadar dayanıklıdır. Araçlara ve yayalara zarar vermeyen madde defalarca çarpılmasına rağmen kırılmaz. Çeşitli boyutlarda üretilen hacı yatmazların üzerine uyarı levhaları ve uyarı flaşörleri takılabilir. Takılan uyarılar ve flaşörler sayesinde Uyarı Levhalı ve Uyarı Flâşörlü olarak kullanılabilme özelliği bulunmaktadır. Bu amaçlarda genellikle 45 cm ile 75 cm olanları tercih edilmektedir. Çeşitli alanlarda kolaylıkla kullanılabilir olan ve esnek baba olarak da bilinen delinatörler, şerit ayırıcı, yönlendirici, şerit düzenleyici olarak kullanılır.

Hacı Yatmaz

Hangi Ölçülerde ve Renklerde Üretilir?

Hacı yatmazların standart boyutları, 30 cm, 45 cm, 75 cm ve 100 cm’dir. Hacı yatmaz boru çapları genellikle 8 cm olur. Kullanım yerlerine ve tercihe göre 9 cm ve 10 cm çapında hacıyatmazlar da üretilmektedir. Borunun çapının artması sağlamlığını ve dayanıklılığını da artırmaktadır. Renk çeşitliliği gösteren hacı yatmazlar en çok turuncu, siyah ve beyaz renklerde üretilmektedir. En fazla rağbet gören renk fosforlu turuncudur. Bunun nedeni, daha kolay fark edilmesi ve uyarıcı etkisi olmasıdır. Bunların dışında gelen talebe göre sarı, mavi, yeşil gibi renklerde de üretilmektedir.

Farklı markalar hacı yatmaz üretmektedir. Çok çeşit arasında en kalitelisini seçmek için gövde üzerinde bulunan reflektif bantlara bakmak gerekir. Gece karanlığında bile yüksek görünürlük özelliği katan reflektif bantlar gövde üzerine yapıştırılır. Bu bantlar gövdenin özel karışımından üretilmektedir. Termoplastik Poliüretan oranın fazlalığı ürün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca malzemenin profil kalınlığı ve ağırlığı ürünün ideal olmasını etkilemektedir.

Reflektif Folyo ve Özellikleri

Reflektif bantlar, hacı yatmaz gövdesine takılıp çıkarılabilme özelliğine sahiptirler. 30 cm yüksekliğindeki hacı yatmaz gövdesinde 1 adet bulunmaktadır. 45 cm’de 2, 17 cm’de 3 ve 100 cm’de 4 adet reflektif folyo halkasının bulunması idealdir. Reflektif folyolar:

 • Normal performans reflektif
 • Yüksek performans reflektif olmak üzere ikiye ayrılır.

Normal reflektifler, düz şekilde, UV ışınlarına mukavemetli, zorlu hava şartlarına uzun süre dayanarak renklerini kaybetmezler. Yüksek performans reflektifler ise, görselliği petek dokusu şeklinde olup gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasında uzun yıllar yardımcı olmaktadır. UV ışınlarına ve darbelere karşı çok mukavemetlidir. Reflektif folyonun kullanımının daha uzun süreli olması ve amacına hizmet edebilmesi için hacı yatmaz gövdesine sağlam bir şekilde yapıştırılması önemlidir. Kullanılan folyonun normal veya yüksek performans olması ürünün kalitesini ve fiyatını etkilemektedir.

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17