Hız Kesici | Teknoper Hız Kesici | Geçiş Kontrol Sistemleri
9737
page-template-default,page,page-id-9737,page-child,parent-pageid-9640,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Hız Kesici

Can kurtaran hız kesici nedir?

Plastik gövdeye kauçuk madde ile kaplama yaparak üretilen Hız Kesici ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu üretimde plastik olan malzemenin tokluğu, kauçukta bulunan geçiş konforu düşünülmüştür.

Arzu edilen yerlerde araç trafiğini, hızını istenilen düzeye çekmek, ağır ilerlemesini ve kontrollü şekilde akmasını sağlamak amacı güderek yol üstüne yerleştiğini yükseltiler hız kesici olarak adlandırılmaktadır.

Hız Kesici

Genelde yol boyunca görülebilecek şekilde enine uzatılmış tümseklere bilindiği üzere kasis denilmektedir. Bu kasisler hem yaya hem de araçların yani herkes için alınmış önlemlerdir.

İhtiyaç olan yerlerde araçlar ani bir hareket anında duracak şekilde veya geçişlere dikkat ederek seyretmezlerse ilgili kurumlar tarafından bu noktalara yerden en az 5 santim yükseklikte olması gereken, yapay olarak üretilen tümseklerin yerleştirilmesi gerekir.

Kullanılan bu Hız Kesici kasisler ihtiyaç duyulan noktalara belirlenmiş bir gaye için yerleştirildiğinde doğal olarak oluşmuş tümsekler gibi kazalara sebep vermezler.

Araç sayısındaki artışın yanında yolların uzunluğu, yaya, bisikletli ve çocuklar gibi kullanıcıların korunması ihtiyacı hız kesici kullanma gerekliliğini artırmaktadır. Öyle yollar bulunmaktadır ki araçlar mecburen geçmek zorundadır. Trafiği tamamen engellemek mümkün olmadığından en mantıklı çözüm yol tümseği kullanarak trafiği yavaşlatmak.

Bu sayede bu okul önleri, hastane girişleri, şehir içi yollar vb. alanlarda trafik kazalarının da önüne geçilmiş olacaktır. Dolayısıyla trafik kazalarının sayısı ve şiddeti azalacak, sürücüler her yerde akıllarına estiği gibi hızlı gidemeyecek, kestirme yol diyerek trafiğin yoğunluğunu artırmayacaktır.

Ürünlerimizin kullanışlı ve uygun özellikleri hız keser

Asfalt üzerine yine aynı malzeme olarak yapılan hız kasislerini günümüzde hemen hemen her şehir ve sokakta görmek mümkündür. Asfalt henüz sıcakken gerekli iniş çıkış açısı sağlayarak ve zemine göre yükselterek yapılan kasistir. Bu tarz kasislerde karanlıkta fark edilebilsin diye sarı ya da beyaz yol için kullanılmakta olan boya ile boyanmaktadır. Betondan üretilen hız kesicilerde ise zemin üzerine gerekli açı verilere küretilir.

Anlaşılacağı üzere asfalt ya da beton kasisler herkes tarafından yapılıp kullanılamaz. Bizim üretimimiz olan Hız Kesici ürünler ise ihtiyacın olduğu her noktada her zaman kullanılabilecek ürünlerdir.

Üretilen hız kesiciler araçlara zarar verir mi?

Ürünlerimiz kullanırken plastik ve kauçuk sayesinde araçlara bir zarar gelmez. Ürünlerimiz gündüz rahat bir şekilde fark edilebilmektedir. Gecede kullanacakları prensibinden hareketle fosfor, flaşör parça, kedi gözü reflektif malzemeler kullanılarak rahatlıkla fark edilebilmeleri sağlanmıştır.

Bu sayede kaynağı ne olursa olsun ışığı yansıtarak sürücüler tarafından fark edilmesi mümkün hale getirilmiştir. Dolayısıyla sürücüler görebilir ve yavaşlarlar. Ürünlerimiz genel olarak set halindedir. Yola enlemesine döşenmektedir. Uzunluğunun yeterli olduğuna kanaat getirildikten sonra iki ucuna kapak takılarak montaj bitirilir. Ürünlerimizi montajı kolaydır, pul vida ya da dübel kullanarak montaj yapılabilir.

Montaj esnasında hız kesici kasislerde neye dikkat edilmelidir?

Kullanılacak kasislerin kaldırıma yakın tarafında su akışı için boşluk bırakılması, uygun yerlerde Hız Kesici önüne ızgara yapılması hususuna dikkat ederek çalışmaktayız.

Ürünlerimiz belirtilen standartlara uygun olarak üretilmektedir. Herhangi bir nedenle standart ölçüler de değişikliğe gidilirse bu durum dikkate alınarak değişikliğe gidilebilmektedir. Ürünlerimiz metal, kauçuk ve plastik gibi farklı maddelerden yapılabilmektedir. Hangi malzemeden yapılırsa yapılsın trafik kazalarına yol açmaması için belirlenmiş standartlara uygun olarak üretilmelidir.

Üretilen kauçuk hız kesici, kauçuğun yapısı nedeniyle esnek yapıdadır. Gece görüş için üzerine yapıştırılan reflektif folyoların çıkmaması için genellikle sıcak tutkal kullanarak yapıştırma uygulanır. Farklı ölçülerde üretilmesi ihtiyacı göre mümkündür.

Ürettiğimiz parçaların birleştirilmesiyle set olarak düşünülür. Sert plastik üretilen plastik hız kesici de farklı modeller ve ihtiyacı göre yüksek olanlar mevcuttur.

Malzeme farklılığı nedeniyle kauçuğa göre araçların üzerinden geçişlerine daha sert bir direnç göstermektedir. Yol durumu ve kullanıldığı alana göre siyah, sarı, kırmızı ya da turuncu renklerde üretilebilmektedir.

Hangi malzemeden yapılırsa yapısını önemli olan hız kesicilerin konumlandırıldığı yerin doğru seçilmesidir. Hız Kesici kasise herhangi bir araç gelmeden önce orada olduğunu gösterir işaret levhasının konulması önem arz eder. Aksi takdirde bu eksiklik beraberinde trafik kazalarını getirebilir.

Trafiğin belirli bir hızın üstüne çıkmadan ilerlemesini sağlamak için düşünülmüş bir tedbirdir. Fakat sadece hızlı gidenleri değil yavaş gidenleri de etkilediği düşünülerek hıza duyarlı kasis sistemlerimiz de bulunmaktadır. Bu Hız Kesici kasisler, sadece belirlenmiş hız limitine uymadan ilerlemek isteyen sürücüler ve araçları etkilemektedir. Dolayısıyla genel itibariyle yollarında kullandığımız ve gördüğümüz tümseklerin önüne geçilmekte ve sadece belli araç sürücülerinin yavaşlaması sağlamaktadır.

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17