Köşe Koruma | Teknoper Köşe Koruma | Geçiş Kontrol Sistemleri
9741
page-template-default,page,page-id-9741,page-child,parent-pageid-9640,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Köşe Koruma

Köşe Koruma Nedir?

Endüstriyel tesis, kapalı otopark, araç ve iş makinesi trafiğinin yoğun olduğu alanlarda duvar köşelerini ve kolonları korumak maksadı ile üretilmiş olan özel ürünlere köşe koruma denilir. Köşe koruma veya köşe kolon koruma olarak da bilinen bu ürünlerin amacı, hem yapıların köşelerini hem de çarpan aracın darbelerden en az hasarı almasıdır. Koruma amaçlı özel olarak tasarlanmaktadır. PPC, PVC, EVA, Kauçuk, Metal veya Profil gibi malzemelerden üretilmektedir. Bazı köşe korumalar, bu malzemelerin bileşiminden üretilir.

Kolon Koruma

Köşe Korumada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracın ve duvar ile kolan köşelerini koruduğundan dolayı köşe koruma alırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Buna göre:

  • Korunması istenen yerin ölçülerinin doğru belirlenmesi ilk yapılması gereken adımdır. Yerin ölçümü yapılıp hangi ebatlarda koruma alınması gerektiği belirlenmelidir. Piyasada satın köşe koruma ürünleri genellikle standarttır. Standart ürünlerin ebatları genellikle 80 ile 100 cm arasında değişmektedir. Fakat ihtiyaç duyulan ebatlarda üretimi yapılan bazı modeller de bulunmaktadır.
  • Köşe koruma olarak almayı düşünülen ürünün hangi maddeden yapılmış olması gerektiğine karar verilmelidir. Otopark için alınacaksa PVC veya kauçuk kolon koruma alternatiflerinden biri tercih edilmelidir.
  • Reflektif seçimi yapılmalıdır. Şayet köşelerin korunması için gerekli olan ürünler loş ve karanlık bir ortamda kullanılacak ise görüş kolaylığı sağlamak için korumanın üzerinde reflektif bantlar olmasına özen gösterilmelidir. Reflektif ihtiyacı hissedilmiyorsa bile yine de kolay fark edilir sarı gibi renkler tercih edilmelidir.
  • Nasıl bir zemine uygulanacağı önceden tespit edilmelidir. Metal raf koruma amacıyla alınacak ise raf önlerine metal alınmalıdır. Çarpmalardan zarar görmeyi engelleme maksadıyla alınacaksa geri dönüşüm özelliği bulunan köpükten üretilen ürünler seçilmelidir. Otopark gibi beton zeminler içinse kauçuk köşe koruma en idealidir.
  • Darbe emici özelliği bulunmalıdır. Çarpmaların şiddetini en aza indirgeyen kalınlıkta ve çarpmanın etkisini emen malzemeden yapılmış ürünlerden alınmalıdır. Ürünlerin maksadına ulaşması için hava odacıklı kauçuk köşe koruma ürünleri, bu konuda en fazla rağbet görenlerdir.

Köşe Koruma Çeşitleri Nelerdir?

Koruma amaçlı üretilen köşe korumalarının çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik ürünün üretildiği malzemeden kaynaklanmaktadır.

  • Kauçuk malzemeden üretilenler: Yumuşak ve elastiki yapısıyla en çok tercih edilen köşe koruma çeşididir. Kauçuk kolon koruma, malzemenin yapısından kaynaklı darbe emici özelliği fazladır. Üzerine yapıştırılan reflektif bantlar ile uyarıcı özelliği katılır. Hava odacıkları bulunan kauçuk modelleri, metal türevleri ile desteklenerek eğilmeye karşı dayanıklılığı artırılır.
  • Metal malzemeden üretilenler: Korunacak maddenin 10 veya 15 cm önündeki zemine, dübel vida veya ankraj ile uygulanan metal köşe koruma çeşitleridir. Benzin istasyonu, raf, kolon, elektrik tesisatı, havalandırma, kapı girişi gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. Sac plaka veya profilden üretilir. Korunacak yerin zeminine koruyacak sağlamlıkta monte edilmesine ve malzemenin kalınlığının ideal olmasına dikkat edilmelidir. Geceleri daha kolay görünür olması için sarı renk veya reflektif bantlar tercih edilmelidir.
  • PVC malzemeden üretilenler : Kauçuk malzemesine göre daha sert olan PVC’den üretilen köşe koruma ürünüdür. Bazı modellerinde daha yoğun çarpmanın gerçekleştiği bölgelere daha yumuşak türevler eklenir. Kauçuk kadar esnek olmamakla birlikte PVC malzemesi de şekil bozukluklarına karşı daha avantajlıdır. Üzerine reflektif bantlar eklenebilir. Reflektif bantlarda gece ve karanlık görüşü sağlanır.
  • PU Köpük malzemeden üretilenler: Pervaz, raf kenar koruma, köşebent amaçlı kullanılan yumuşak köpük PU malzemeden üretilmiş köşe koruma profilleridir. Sert darbeleri önlemektedir. Böylece çarpmalardan kaynaklanan yaralanmaları önlemektedir. Sarı veya siyah renklerde üretilen bu ürünler, sürücüleri tehlikeli yerlere ve kaynaklara karşı uyarmaktadır.

Köşe Koruma Fiyatları

Ürün seçimi yapılırken uygulanacak yerin yapısı ve çarpma tehlikeleri düşünülerek malzeme tercihi yapılır. Köşe koruma, beton, kompozit, metal ve sert plastik malzemelerin üzerine takılabilecek özelliktedir. Korunacak malzemenin üzerine monte edilebilir. Benzinliklerdeki dolum istasyonlarının zarar görmemesi için mesafeli olarak yerleştirilen korumalar gibi korunacak yerin üzeri müsait değilse hemen önündeki alana yerleştirilebilir. Koruyucuların fiyatları tercih edilen malzemeye ve ürünün ebatlarına göre değişmektedir.

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17