Yol Butonu | Teknoper Yol Butonu | Geçiş Kontrol Sistemleri
9743
page-template-default,page,page-id-9743,page-child,parent-pageid-9640,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Yol Butonu

Yol Butonu Nedir?

Şerit ayırmak, şerit düzenlemek, trafiği yönlendirmek, refüj bölgesi belirlemek,  araç park yeri ayırmak ve trafiği yavaşlatmak ve daha farklı sebeplerden dolayı kullanılan trafik malzemesine yol butonu adı verilmektedir. Yol butonları üretildiği maddeye göre çeşitlendirilmektedir. Metal, plastik, kauçuk, temperli cam gibi maddelerden üretilmektedir. Trafik ve özel sektörde farklı amaçlar ve nedenlerle kullanılır. Hız araçların kaza yapmalarında en önemli nedendir. Bundan dolayı trafiğin kazasız olması ve araçların yavaşlaması için yapay engeller yapılır. İşte hız düşürme adına gerekli olan yollara ve gerekli olan bölgelerine butonlar dizilmektedir. Yol butonunun genel özellikleri şunlardır:

 • Hız düşürmeyi genellikle hız kesici kasisler yapmaktadır. Fakat kasisler her yola ve yolun her yerine uygulanamadığı için bazı yerlerde hız düşürme görevini yol butonu yerine getirmektedir. Örneğin yolun çok yoğun ve geniş olduğu yerlerde kasisler zarar verici olmaktadır. Bunda dolayı butonlar tercih edilmektedir.
 • Yollarda bazen uygulanan bu trafik ekipmanları, trafiği düzenlemenin yanı sıra ikaz edici e yönlendirici olarak da kullanılır. Yolu daraltmadan sıralanan butonlar, araçları belli bir şekilde yönlendirmektedir. Yönlendirmede genellikle yol şeritleri kullanılır. Yol şeritlerine ilave olarak yollara döşenen butonlar sayesinde araçların ve içindeki yolcuların şerit güvenliği sağlanmaktadır.
 • Dar fakat çift yönlü kullanılan yollarda, karşıdan gelen aracın yönüne sapmaması için kullanılır. Çok şeritli yollarda bazen sürücü farkında olmadan şeridinden çıkabiliyor. Yol butonu tekerleklerde hissedildiğinden sürücü şeridinden saptığını hemen fark eder. Böylece şerit ihlallerinin yaşanmaması sağlanır.

trafik malzemesine yol butonu adı verilmektedir.

Plastik Yol Butonu

PPC adı verilen sert plastikten üretilmiş olan butonlara plastik yol butonu denir. Gündüzleri kolaylıkla fark edilecek parlak renklerde üretilirler. Genellikle dikkat çekici olduğundan turuncu ve sarı renkler tercih edilir. Gece karanlıkta görünebilmesi için plastik yol butonlarının üzeri reflektörler ile donatılır.  Kedi gözü de denilen reflektörler, araçların farının yanması ile kendini daha çok belli etmektedir. Butonları fark eden sürücü mesafe ayarını yapar. Yol ile olan hizasını ayarlamayı sağlar. Plastikler, kare, elips, dikdörtgen, yuvarlak gibi farklı şekillerde üretilmektedir. Plastik denilince sanki yol butonu ağır araçların üzerinden geçmesiyle hemen kırılacak bir ürün gibi düşünülebilir. Oysaki plastik yol butonu karkas yapısıyla ağır araçlara karşı dayanıklıdır.

Metal Yol Butonu

Yoğun ve ağır taşıtlı yollarda kullanılmak üzere zamak, alüminyum veya diğer metal türevlerinden üretilmektedir. Metal yol butonu, metal olmasından dolayı diğer türevlerine göre çok daha dayanıklıdır. Geceleri dikkat çekmesi için metal butonlar, cam veya plastikten yapılan reflektörler ile donatılır. Kedi gözleri karanlıktaki görüşü kolaylaştırır. Yola ankrajlı veya dübel vida ile monte edilmektedir. Metal butonlar:

 • Şerit ayırmak
 • Araç trafiğini yavaşlatmak
 • Rejüf bölgesi belirlemek
 • Şerit düzenlemek
 • Araçların hızını kesmek amacıyla kullanılmaktadır.

Güneş Enerjili Yol Butonu

Gündüz depoladığı güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Çakar yol butonu olarak da isimlendirilen güneş enerjili yol butonu, sabah depoladığı enerjiyi hava karardığında aralıklı senkron ışık yayarak kullanmaktadır. Böylece etkili yönlendirici ve uyarma aracı olarak kullanılır. Çeşitli led renkleri vardır. Genellikle kırmızı tercih edilir. Kırmızının yanında yeşil, mavi, beyaz ve sarı gibi farklı renkleri de bulunmaktadır. Butonun ana gövdesi alüminyumdan üretilmiştir. Oldukça sağlamdır. Ağır araç geçişlerinden etkilenmeden çalışmaya devam eder. Enerji depolamak için çok yoğun güneş ışığına ihtiyacı yoktur. Ortalığın aydınlatacak kadar güneş ışığının olması enerjiyi depolaması için yeterlidir. Beton veya asfalt zemine trifon vida ve dübel ile sabitlenir. 0,62 kg ağırlığındadır. Güneş enerjili yol butonunu kullanım alanları şunlardır:

 • Yaya geçitleri
 • Refüj başları
 • Tehlikeli noktalar
 • Benzinlik istasyonları
 • Havalimanları
 • Otopark giriş ve çıkışları
 • Taksi ve toplu taşıma yerlerinin belirlenmesi

Kauçuk Yol Butonu

Yoğun olarak otoparklarda araç park yerlerini ayırmakta ve şerit düzenleme kullanılan kauçuk yol butonu, kauçuktan imal edilmiştir. Esnek bir yapısı vardır. Esnekliği darbelere karşı daha dayanıklı olmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Araçların geçmesinden zarar görmez. Gece karanlıkta görüşün sağlanması için üzerine sıcak tutkal ile reflektif bantlar eklenebilir.

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17