Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir ? | Teknoper Geçiş Sistemleri
10361
post-template-default,single,single-post,postid-10361,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir

İnsanların çok sık bulunduğu alanlarda metrolarda, tramvaylarda, havaalanında fabrika ve iş yerlerinde güvenliğin üst düzeyde tutulması istenilen tüm mekânlarda giriş çıkışı güvenli şekilde sağlayan sistemler turnike geçiş kontrol sistemleri olarak bilinmektedir. Bu sistemler kullanıldığı mekânlar için hem güvenlik sağlar hem de bir düzen oluşturur.

Kullanılan geçiş kontrol sistemleri kullanılacak mekânlara göre farklı şekilde çeşitleri de bulunmaktadır. Kullanıldığı sahalara göre seçenekler farklılaşır. Metro duraklarında kullanılan turnike geçiş sistemleri ile büyük plazalarda holdinglerde kullanılan turnike geçiş sistemi arasında büyük farklılıkları vardır.

Turnike geçiş sistemleri ilerleyen teknolojiden yararlanılmış bir tür güvenlik sistemidir. Çünkü kurulduğu alanda istenilen kişilerin girmesine izin verirken başka birilerinin girişi engellenebilmektedir.

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri

Kart okuyucu turnike çeşitleri; bu turnikelerde kartlar kişilere göre tanımlanır. Manyetik alana okutulan kartlar için geçişe izin verilir. Ancak burada kart başka birinin eline geçerse istenilen güvenlik sistemi oluşturulamamış olmaktadır. Bunun için turnike geçiş kontrol sistemleri arasında diğer farklı çeşitlerini kullanmakta fayda vardır.

Kollu turnike çeşitleri günlük yaşamda en sık karşılaşılan turnike çeşitleridir. Genellikle bilet geçiş sistemleri için çok sık kullanılmaktadır.

Parmak izi ile geçişe izin veren sistemler teknolojik olarak oldukça ileri seviyededir. Bu çeşitleri biraz ekonomik anlamda diğer çeşitlere göre fazla olsa da güvenliği üst düzeyde tutan turnike geçiş sistemi olarak geçer. Özellikle güvenliğin önemli olduğu kuruluşlarda ve kurumlarda hem yüz tanıma ile geçiş sağlayan hem de parmak izi ile geçişe izin veren sistemleri kullanmakta fayda vardır.

Kullanılacak ortama göre turnike geçiş kontrol sistemleri yarım boy tam boy şeklinde tercih edilebilir. Aynı zamanda kapalı mekân mı ya da açık mekân mı hangisinde kullanılacağı da çeşitler arasında önemli olmaktadır.

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Özellikleri

Turnike sistemlerinin uzun süre kullanılması istenirse mutlaka kullanım koşullarına göre bir ürün seçilmelidir. Daha açık ifadeyle açık havada kullanılacak turnike geçiş kontrol sistemleri yağmura güneşe dayanıklı malzemeden seçilmesi ki uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Turnike geçiş sistemi kurulacak mekânın tozlu ya da nemli olup olmadığı yine önemli bir ayrıntıdır sipariş ve kurulum aşamasında bunlar mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

Kullanılan sistemler arsında kartlı geçiş sitemi istenildiği zaman pasifize hale getirilerek giriş çıkışlar istenilen süre boyunca serbest hale getirmek mümkündür. Ayarlamalar sonucu çıkışlar ay da girişlerde çift yönlülük sağlanabilmektedir.

Tüm mekânlarda kullanılan turnike geçiş kontrol sistemleri elektriklerle ya da sigorta ile ilgili bir sıkıntı yaşanması durumunda geçiş sistemi serbest bırakmaktadır. Bu durum kullanılan binalarda beklenmedik acil bir durum yaşandığında insanların kolaylıkla mekânı terk edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Kullanılan her turnike çeşidi için bilgisayar programı aracılığı ile mekânlar içinde kullanılan diğer güvenlik sistemleri arasında bütünleşmiş bir sistem kurulabilir. Kurulan bu sitsem aracılığı ile binalarda çıkan yangın alarmında turnike sistemleri geçişleri serbest bırakır. Bu durum insanların güvenliği açısından panik ortamlarda oldukça önemlidir.

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri Nasıl Kurulur Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojinin gücü hiç durmadan her alanda değişmekle birlikte turnike geçiş kontrol sistemleri için de değişimin son zamanlarda üst seviyelerde olduğu bir geçiş sistemi alanıdır. Özellikle kaliteye ve güvenliğe önem veren holdingler ve plazalar kullandıkları turnikeyi dahi bu kaliteye uygun şekilde seçmektedir.

Turnikeler paslanmaz çelikten ya da daha farklı olan granitten gövdelerini oluştururlar

Turnike sistemleri nasıl kurulurbu gövdelerin daha önce kurulacak mekânda yerinin

belli olması ile kurulum aşaması başlar. Mekanik boyutu teknik ekiple montaj ekibinin sorumluluğu altındadır. Turnike kurulduktan sonra sağlıklı şekilde çalışabilmesi için mutlaka mekanik aksanın kusursuz montaj kurulumunun yapılmış olması gerekir.

Turnike geçiş kontrol sistemlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Büyük fabrikalarda, iş yeri ofislerde, hastanelerde, plazalarda havaalanlarında ve metro tramvay gibi toplu taşıma araçlarına geçişlerde çok sık karşılaşılan sistemlerdir. Turnike geçiş sistemlerinin kurulumu detaylı bir çalışmayı ifade etmektedir. Bundan dolayı söz konusu işlemi, alanında uzman olan ve profesyonel bir hizmet sunan bir personelin yapması önemlidir. Bu noktada tecrübe sahibi bir firmadan profesyonel bir hizmet satın almak bazı önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17