Paralı Turnike | Teknoper Paralı Turnike | Geçiş Kontrol Sistemleri
9674
page-template-default,page,page-id-9674,page-child,parent-pageid-9620,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Paralı Turnike

Paralı Turnike

Elektrostatik ya da paslanmaz çelikten üretilen turnike sistemleri dış veya iç mekânlarda kullanılabilinir. Paralı turnike bel turnike sistemidir. Bu turnike sistemlerine bel turnike denmesinin nedeni insan belinin boyunda olmasıdır. Bel turnikelerin bir diğer adı da tripod turnikedir.  Paralı turnike sistemleri daha çok tuvalet, metro istasyonları, otobüs, lunapark ve eğlence merkezlerinde para ya da jeton ile geçiş işleminin yapılacağı mekanlar için tasarlanmıştır. Turnikenin üzerinde bulunan jeton ya da para mekanizması tanıtmış olduğunuz para veya jetona göre çalışmaktadır. Bu turnike sistemlerinde dilediğiniz anda jetondan pataya veyahut paradan jetona geçiş yapabilirsiniz. Bu turnikelere atılan para ve jetonlar turnikenin içerisinde haznede birikir ve özel anahtarı ile açılır.

Tripod Turnike Nedir?

Bilindiği üzere turnikeler yayaların giriş çıkış işlemi yaptığı alanlara konulur. Denetimli ve güvenli geçişlerin sağlanması açısından turnike sistemleri çok önemli bir yer tutar. Bu sistemler jetonlu turnike geçişi, parmak izi okutucusu veya kart okuyucu entegre edilerek geçiş işlemi sağlanır. Tripod turnikelerde bulunan elektromekanik motor sayesinde turnikeler çift ya da tek yönlü döndürülerek kullanılabilinir. İşlem bittiğinde yeni işleme geçmek için turnikenin kolu olması gereken haline veya tam bir tut atmasına gerek vardır. Bu turnikeler paslanmaz çelikten üretilir. Paralı turnike sistemleri de bir tripod turnikedir.

Paralı turnike

Paralı Turnike Sistemi Ve Özellikleri

Bu sistemler 60 derece ile -20 dereceye arası sorun çıkarmadan çalışmaktadır. Paralı turnike sistemleri hem iç ortamlar hem de dış ortamlar için son derece uygun olan turnikelerdir. Bu sistem bir kez kurulumu yapıldıktan sonra çok uzun seneler hiçbir sorun çıkarmadan çalışır. Bir diğer avantajı ise eğer herhangi bir arıza durumu ortaya çıkarsa telefon aracılığı ile ya da yerinde hemen yardım alınabilinir. Yardım olanakları bu turnikelerde oldukça kolaydır. Öte yandan güvenlik sistemlerine bağlama işlemi yapılırsa deprem, sel veya yangın gibi doğal afetlerde acil alarm moduna geçer. Bu sistemlerde üç konumlu ışık göstergesi mevcut olup geçişe hazır hale geldiğinde rengi yeşil olan ok sabit bir biçimde yanmaktadır.

Eğer geçişte turnikenin kabul etmediği bir madde giriş kutusuna atılmışsa ve de ters istikamette geçiş işlemi yapılmak isteniyorsa rengi kırımızı olan ok sabit bir şekilde yanar. Böylelikle de hatalı geçişlerin yaşanmasının önüne geçilir. Paralı turnike sistemi otogarların ve dinlenme tesislerin umumi tuvaletlerinde sıkça kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu turnikeler çift buton ya da tek buton ile kontrol edilebileceği gibi uzaktan kumanda ile de denetlenebilinir. Tek butonda turnike kolunu kapamak veya açmak için iki farklı alternatif bulunmaktadır. Çift butonda ise turnikenin kolunu kapamak ya da açmak için iki farklı buton bulunmaktadır. Böylece alanda kontrollü giriş çıkış sağlanmış olur.

Turnike Sistemlerin Sunmuş Olduğu Olanaklar

Turnike sistemlerinin sunmuş olduğu olanaklar gerçekten çok fazladır. Öncelikle şunu belirmemizde fayda var bu sistemler sayesinde insanların hayatı daha kolay ve hızlı bir şekilde akıyor. Bekleme yapmaya gerek kalmıyor. Turnike sistemlerinin sunduğu en büyük olanak ise kurulduğu alanda yarattığı kontrol ve güvenliktir. Böylece kurulduğu bölgede istenilmeyen bir olayın yaşanma ihtimalli azalır. Yaşansa bile olumsuz davranışı sergileyen kişi çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tespit edilebilinir. Bu olumsuz davranışlarının yapılmamasında caydırıcı bir rol oynadığı ise mutlaktır. Eğer sizde iş yerinizde kontrolü ve güvenliği sağlamak istiyorsanız turnike sistemi kurdurmalısınız. Paralı turnike sistemlerin için de benzer olanaklardan söz edebiliriz.

Son dönemlerde wc turnikesi uygulaması ile daha sık karşılaşıyoruz. Özellikle de otogarlarda, dinlenme tesislerinde ve cami tuvaletlerinde kullanılmakta. Bu uygulama ile tuvaletlerin kontrolü büyük oranda sağlanmış oluyor. Hiç kimse turnikeye para ya da jeton atmadan geçemiyor. Kaçak geçişlerin önüne geçmek isteyen kişiler işletmelerine kesinlikle paralı turnike yaptırmalıdır. Turnikenin içerisinde biriktirmekte olan para veya jetonları alınmak istendiğinde turnikenin haznesini özel olarak üretilen bir anahtarla kolaylıkla açabilirsiniz. Turnike sisteminin konulduğu bir nokta kesinlikle daha güvenlidir ve daha disiplin altındadır. Öte yandan turnikeler insan kalabalığının oluşmasının önüne geçer ve çıkabilecek herhangi bir kargaşayı engeller. İnsanlar turnikelerin önünde sıraya girer ve sırası gelen geçişini yapar.

 

 

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17