Yaprak Turnike | Teknoper Geçiş Kontrol Sistemleri
8038
post-template-default,single,single-post,postid-8038,single-format-standard,theme-++bridge,bridge-core-1.0.4,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,columns-3,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Yaprak Turnike

Yaprak Turnike

Kullanıcıların geçişlerinin düzenli bir şekilde yapılabilmesi ya da bu düzenle beraber kayıt altında tutularak takip altına alınabilmeleri için turnike geçiş sistemleri uygulanması gerekmektedir. Turnike sistemleri uygulanacak olan alanlarda serbest geçişleri sağlamak için ise yaprak turnike kullanılmaktadır. Ayrıca market turnikesi diye de adlandırılır.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ve kullanıldıkları alanlara göre yaprak turnike ve turnike geçiş sistemleri farklılıklar göstermektedir. Yaprak turnike de bu turnikelerden vip turnike içerisinde yer almaktadır. Günlük yaşantılarımızda en sık karşılaşılan turnike sistemleri, bel tipi turnike sistemleridir, bir diğer adıyla tripod turnike olarak da bilinmektedir.

Klasik üç kollu turnikeler olup her türlü insan gücüne dayanıklı mekanizmaları ile en çok tercih edilendir. Kullanım alanların ise güvenliğin en üst seviyede olamadığı ve kullanıcı geçişlerinin aşırı yoğun olduğu yerlerdir. Bunlara ek olarak uygulanabilecek; hızlı geçiş turnike sistemleri ve VIP turnike sistemleri ile vip turnike sınıfına mensup yaprak turnike tercih edilebilir.

Bu turnike sistemlerinin asıl tercih edilme sebepleri ise daha şık ve estetik tasarımları ile klasik turnikelerin görünüşlerinden farklı olmasıdır. Bu sistemler dayanıklı mekanizmaları ile her türlü insan gücüne dayanıklı oldukları için sistem onayı olmadan kesinlikle geçişlere izin vermezler.

Başlıca kullanım alanları olarak cezaevleri, stadyumlar ve güvenlik seviyesinin en üst noktada olduğu her türlü geçiş noktalarıdır. Ayrıca tüm turnike sistemlerinin uygulanacağı alanlar kısaca; plaza girişleri, şirket girişleri gibi resmi kurum ve kuruluşlar dahil olmak üzere site girişleri ve içerisindeki özel kullanım olanları olarak örneklendirilebilir. Vip yaprak turnike ise turnike sistemi kullanılacak olan her alanda tercih edilebilmektedir. Serbest geçiş için harika bir yöntemdir.

Sadece giriş ve çıkışların ayrı noktalardan yapılmasını sağlar. Prensipte kuş bakışı bakıldığında saat yönüne doğru çalışır, bu standart bir yön sunumudur, ayrıca çalışma yönü kullanıcı isteğine bağlı özel olarak kolayca ayarlanabilir. Son derece sağlam bir mekanizmaya sahip olmakla birlikte piyasada bulabileceğiniz en şık ve en modern kelebek turnike modelidir.

Yaprak turnike her türlü otomasyon ve güvenlik sistemi ile senkronize olarak çalışabilirler. Offline moda uygun bir şekilde çalışabilecekleri gibi entegre edilecek bir takip sistemi ya da geçiş kontrol sistemi ile de çalışabilirler.

Kurulduğu bölgeye ait bir güvenlik sistemi varsa turnike sistemi ile bağlantıları sağlanarak olası acil durum anlarında güvenlik sisteminin verdiği sinyaller, turnike sistemi tarafından algılanarak kendini otomatik olarak serbest moda alması sağlanabilir. Eğer böyle bir altyapı yoksa tek bir merkezli ve bir ya da daha çok yetkilinin onayı doğrultusunda manuel olarak serbest moda alınması sağlanabilir.

Bu modeller kendi içlerinde kelebek turnike sistemleri ve yaprak turnike sistemleri olarak ayrılmaktadır. Yaprak turnike, bir elektronik devreye sahip olmadıklarından herhangi bir otomasyon sistemi uygulanamaz.

Sadece kullanıcıların belirli bir düzen içerisinde geçiş yapmalarını sağlar. Yaprak turnike, tek yönlü geçiş izni özelliği ile kullanıcıların aynı noktadan geri çıkmamaları amaçlanmıştır. Kullanım alanları olarak market girişleri ve mağaza girişleri gibi örnekler verilebilir.

Aynı noktadan tekrar çıkış olmadığı ve çıkış yapılacak diğer noktalarda gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı göz önünde bulundurulsa yaşanabilecek hırsızlık olaylarının da önüne geçildiği görülmektedir. Yaprak turnikeler bağımsız olarak çalıştıkları için kurulacakları bölgede ayrıca bir elektrik sisteminin olması gerekmemektedir.

← Eski Yorumlar

Bir Yorum Yap

TEKNOPER Zaman Kontrol ve Güvenlik Sistemleri Tic. Ltd. Şti.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok Kat : 5 Numara : 110 Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 210 46 77

Tel: +90 (212) 210 46 78

KURUMSAL HATTIMIZ (FCT): 0 533 968 76 17